Iwona Krajewska

Dla Mamy, dla Mamy dziś głośno śpiewamy

Dzień Matki tradycyjnie jest obchodzony w pierwszą niedzielę maja. Wiele serdecznych życzeń i podziękowań się składa Matkom w tym uroczystym dniu. W Janczuńskiej Szkole Początkowej, położonej nie opodal Ejszyszek, święto obchodzono szczególnie uroczyście.

Dzień Matki stał się już w szkole piękną tradycją, na który czekają zarówno dzieci, jak i rodzice i przygotowują się bardzo starannie. Niewątpliwie, dobre zorganizowanie imprezy wymaga wysiłku zarówno nauczycieli jak też rodziców i uczniów. Wszyscy wspólnie wykonują małe upominki, wraz z nauczycielami przygotowują świąteczne wystąpienie. Tegoroczne święto było nietypowe, albowiem na uroczysty koncert zostali zaproszeni również tatusiowie. Uroczystość Dnia Matki stała się świętem całej rodziny. Jednocześnie był to świąteczny wypoczynek dla rodziców i nauczycieli po codziennej, wytężonej pracy.

Pięknie udekorowana kolorowymi wstążkami, pracami dzieci sala nadawała imprezie miłej i świątecznej atmosfery.

Po przywitaniu zebranych gości i złożeniu życzeń przez kierowniczkę szkoły p. Leokadię Mikonis, głosu udzielono dzieciom, które w tym dniu miały wiele do powiedzenia. Dzieci poważne i skrępowane obecnością tak licznie zebranych pragnęły powiedzieć swym matkom słowa, o których często się zapomina, a mianowicie te najważniejsze: dziękuję, kocham, przepraszam. Te właśnie trzy słowa stały się myślą przewodnią całej uroczystości. Każda klasa zaprezentowała swój odrębny program. Dzieci śpiewały piosenki, recytowały wiersze, przedstawiły dosyć pomysłowe układy taneczne. Wszystkich zebranych zaskoczył tak bogaty i różnorodny program. Piękne piosenki o mamie wycisnęły łzy z niejednych oczu. Na twarzach rodziców gościło wzruszenie i zadowolenie, a przede wszystkim ogromna satysfakcja z umiejętności i zdolności swoich latorośli. Każda mama otrzymała piękny upominek od swojej pociechy. Na zakończenie mamusie wyraziły wdzięczność za tak śliczne uhonorowanie ich święta.

Po koncercie wszystkich czekał poczęstunek - wypieki, ciasta, słodycze i owoce przygotowane przez rodziców i nauczycieli. Bawiono się wspaniale, długo jeszcze uczestnicy święta będą żyć wspomnieniami o tej uroczystości.

Na zdjęciu: migawki z koncertu.

NG 22 (458)