Beata Garnyte

Nowe metody leczenia cukrzycy

We czwartek, 1 czerwca br. w nowym wileńskim centrum zdrowia "Olympic Gym" (Ozo 41) za sprawą Towarzystwa Endokrynologów Litwy i firmy farmaceutycznej "Aventis Pharma" odbyła się konferencja, poświęcona nowym metodom leczenia cukrzycy.

W konferencji tej udział wzięli specjaliści z Litwy (prof. A. Norkus, lekarze S. Grigonis i R. Šulcaitë), Finlandii (prof. Markku Laakso), którzy przedstawili statystykę zachorowań na tę chorobę, problemy związane z jej leczeniem, jak też zapoznali z nowym lekiem do jej zwalczania - amarilis.

Cukrzyca jest prawdziwą plagą państw dobrze rozwiniętych ekonomicznie. Również na Litwie z roku na rok wzrasta średnio o 13 % liczba cierpiących na tę chorobę. Na dzień dzisiejszy na chorobę tę cierpi około 40 tys. mieszkańców Litwy, jednak zdaniem lekarzy liczbę tę można śmiało podwoić, gdyż część mieszkańców Litwy dotychczas nie wie, że cierpi na tę chorobę, co w znacznym stopniu utrudnia później leczenie.

Światowe organizacje zdrowia przewidują,że w roku 2025 liczba cierpiących na tę chorobę szczególnie wzrośnie w krajach Europy Wschodniej, dlatego też już teraz trzeba społeczeństwo i lekarzy informować o najnowszych sposobach jej zwalczania.

NG 24 (460)