Sylwetki litewskich działaczy
społeczno politycznych

Kierowany przez

Jonasa Liaučiusa

Urząd Kontroli Państwowej jest coraz bardziej krytykowany. Nie ustają dyskusje o reputacji zastępcy J. Liaučiusa - Juozasa Jacevičiusa i dziwnych okolicznościach jego wzbogacenia się. Prócz tego, kontrolerzy coraz otwarciej zaczęli krytykować samego J. Liaučiusa, jego ciągłe chwalenie się i w ogóle jego kierownictwo. Są nawet pogłoski o ewentualnej korupcji w Urzędzie Kontroli Państwowej, te podejrzenia niebawem sprawdzi służba badań specjalnych.


W kierowanym przez

Rolandasa PAKSASA

Związku Liberałów pogłębiają się sprzeczności między starymi i nowymi członkami partii. R. Paksas zaprzecza, że istnieją nieporozumienia. Mer Wilna zaczął zbytnio polegać na własnych siłach. Twierdzi on, że liberałowie są gotowi przejąć brzemię władzy z "uginających się barków" konserwatystów. R. Paksas zapomniał widocznie o błędach, jakie popełnił jako premier, i o tym,że w oczach wyborców liberałowie wypadają znacznie gorzej niż oceniają oni siebie.


Kornelijus PLATELIS

minister oświaty i nauki, nie jest w stanie zaprowadzić porządku w swym ministerstwie. Z winy urzędników tego ministerstwa ucierpiało wielu składających egzaminy uczniów: w zadaniach na egzamin z matematyki popełniono błędy, tematy egzaminu z języka ojczystego już wieczorem zostały ogłoszone w internecie, podczas obliczania ocen z egzaminu z fizyki też nie uniknięto nieścisłości.Gintautas PANGONIS

Dyrektor generalny "Bitë GSM" Od czerwca spółka telekomunikacyjna zaczyna świadczyć usługi internetowe - klientom zaproponuje się nabycie kompletów internetu "Banga" i świadczona jest też samodzielna usługa "Bangi" w zakresie administrowania skrzynek poczty elektronicznej.

("Veidas'' nr 23 z 2000 r.)

NG 25 (461)