Beata Garnytë

Dźwięcz, polska pieśni

10 czerwca br. w przepięknym grodzie Witoldowym - Trokach odbył się X Festyn Kultury Polskiej w rejonie trockim "Dźwięcz, polska pieśni". Organizatorem jubileuszowego już festynu był trocki oddział ZPL.

Jak i co roku, był to niezwykle barwny festyn, który spośród całego szeregu podobnych imprez wyróżnia się tym, że co roku odbywa się w innym zakątku ziemi trockiej. Gościły go już Stare Troki i Połuknie, Landwarów i Grzegorzewo, dziś zaś przyszła kolej na Troki, do których tego dnia zjechało 16 znanych i lubianych zespołów z Litwy i Polski, a wśród nich "Połuknianie", jeden z najstarszych zespółów w rejonie i "Starotroczanie", "Rudziszczanie", "Grzegorzowianie", "Troczanie'', "Lira" z Landwarowa, zespoły dziecięce - "Prząśniczka", "Wesołe dzwoneczki'' i wiele innych. Macierz na festynie tym reprezentowały ludowy chór '''Jezioranka'' i zespół etnograficzny "Szeszupa''. Ponadto przybyli tego dnia do Trok mogli podziwiać zespoły litewskie, karaimskie, jak też tatarskie.

Festyn rozpoczął się o godzinie 11. 00, kiedy to wszyscy jego uczestnicy w rozśpiewanym korowodzie ruszyli przez miasto. Tu przez gospodarzy witani byli chlebem i solą, zaś przy Domu Kultury czekali już na nich władze miasta, jak też goście honorowi festynu. Tuż po części oficjalnej uczestnicy festynu udali się w stronę Zamku Trockiego, gdzie też wspólnie wykonali szereg pieśni o ziemi trockiej - ''Ziemia Trocka - Ojczyzna ma'', ''W zielonym gaju'' i wiele innych. Z sędziwymi murami w tle i nad brzegiem lazurowego jeziora występ tego połączonego chóru robił wręcz fantastyczne wrażenie.

Pogoda też dopisała jak nigdy, dlatego też śpiewacy nie mogli tego dnia narzekać na brak słuchaczy. A i widzowie się nie nudzili. Tego dnia usłyszeli bowiem wiele znanych piosenek, a i historię poszczególnych zespołów poznali. O godzinie 13. 30 zaś wszyscy udali się do kościoła trockiego na Mszę św., która była odprawiona w intencji pojednania wszystkich rodaków.

Z całą pewnością można stwierdzić, że najlepiej na tym festynie bawiły się dzieci. Dla nich przygotowany był specjalny program, w którym nie zabrakło oczywiście gier i konkursów. Niezrównane tu były panie Alina Jakonis i Alina Kulesz, jak też dwie śpiewające rodziny Niedźwieckich i Saszenków.

Nad lazurowymi wodami jezior trockich jeszcze długo brzmiały polskie, litewskie, karaimskie, tatarskie piosenki, przy dźwiękach których bawili się ludzie różnych narodowości. Taki bowiem i był cel tego jubileuszowego festynu, aby przy wspólnej piosence łączyć ludzi, a jednocześnie krzewić kulturę mniejszości narodowych.

Późno w nocy mieszkańcy Trok i goście grodu Witoldowego uczestnikom X Festynu Kultury Polskiej w rejonie trockim ''Dźwięcz, polska pieśni? powiedzieli ''Do widzenia''. Właśnie ''Do widzenia'', gdyż mieszkańcy rejonu trockiego dołożą wszelkich starań, by w roku następnym odbył się XI Festyn Kultury Polskiej

Na zdjęciach: uczestnicy festynu w Trokach

Fot. Bronisława Kondratowicz

NG 25 (461)