Beata Garnyté
WILNO

Festiwal Świętego Krzysztofa

W minionym tygodniu w Wilnie rozpoczął się VI Festiwal-Świętego Krzysztofa --święto muzyki klasycznej.
Festiwal ten rozpoczął się 28 czerwca przedstawieniem "Śpiące królewny", które do muzyki Piotra Czajkowskiego wystawiła Tamara Rogoff z USA (przedstawienie to było wystawiane również 29, 30 czerwca oraz 1, 2, 3 lipca). Odtwórcą głównej roli był M. Sonderkampas (USA), pozostałe zaś postacie kreowali znani wykonawcy litewscy - K. Smoryginas i S. Mikalauskaité.
Oficjalne rozpoczęcie festiwalu nastąpiło co prawda nieco później, bo dopiero w sobotę, 1 lipca. Wtedy to na dziedzińcu Pałacu Chodkiewiczów, w którym się mieści Wileńska Galeria Obrazów, orkiestra kameralna
-Świętego Krzysztofa, chór "Jauna muzika" jak też cały szereg solistów wykonali "Magnificat" J. S. Bacha, szereg piosenek klasycznych oraz utwory A. Dvorzaka.
Ogółem rzecz biorąc program tego festiwalu przewiduje 27 koncertów, które będą się odbywały w wileńskich kościołach św. Kazimierza,
-św. Franciszka z Asyżu (Bernardyński) iśw. Jana, w sali klubowej orkiestry kameralnej-św. Krzysztofa, w Wileńskiej Galerii Obrazów, jak też w skwerze K. Sirvida (Śniadeckich). W ramach tego festiwalu zostaną wykonane kompozycje klasyczne i jazzowe, wystąpią chóry, teatry muzyczne.
Zgodnie z tradycją w ramach tego festiwalu w kościeleśw. Kazimierza odbędzie się szereg koncertów muzyki organowej, na które wstęp będzie wolny. Koncerty te będą się odbywały w niedziele. W najbliższą niedzielę, 9 lipca o godzinie 13. 00 w kościeleśw. Kazimierza będzie dźwięczała muzyka J. S. Bacha.
Festiwal
-Świętego Krzysztofa potrwa aż do 13 sierpnia, finiszuje zaś teatralnym przedstawieniem "Francja. 1700 r.".


NG 28 (464)