Polska pieśń nad brzegiem Żejmiany

W sobotę, 1 lipca br. w Podbrodziu odbył się jubileuszowy, V Festyn Kultury Polskiej rejonu święciańskiego "Nad brzegiem Żejmiany".

Można śmiało powiedzieć, że V Festyn Kultury Polskiej rejonu święciańskiego spośród całego szeregu tego rodzaju polskich imprez kulturalnych wyróżnia jedno - ogromna różnorodność stylów wykonywanych tańców i piosenek. Może właśnie dlatego spotyka się on zawsze z nietuzinkowym zainteresowaniem publiczności, wśród której są przedstawiciele różnych pokoleń. Zatem tego dnia młodzież z niecierpliwością oczekiwała występów takich zespołów, jak "Wiza", "Rodacy", a także na dyskotekę, wieńczącą festyn, osoby zaś starsze z zainteresowaniemśledziły weselne obyczaje wsi podlaskiej, zaprezentowane przez "Węgrowian" z Węgrowa.

Na podbrodzkiej scenie wystąpiło około dwudziestu zespołów. Byli to zarówno gospodarze festynu (zespoły "Żejmiana", "Magunianka", uczniowie podbrodzkiej szkoły), jak też goście z rejonu wileńskiego i solecznickiego (m. in. "Sużanianka" z Sużan i "Ejszyszczanie" z Ejszyszek). Nie zabrakło też przyjaciół z Polski. Tego dnia do Podbrodzia zawitały zespoły Politechniki Warszawskiej, "Fantazja" z Rumii, "Węgrowianie" z Węgrowa, delegacja radnych z Gdańska.

Organizatorem festynu był święciański oddział ZPL.

Inf. wł.


Fot. Jerzy Karpowicz

NG 28 (464)