Tydzień w skrócie

Wyborcze ułatwienia

Sejm RL zmienił Ustawę Wyborczą, zakładając, iż drugiej tury w wyborach do Sejmu w okręgach jednomandatowych nie będzie - zwycięża kandydat, który zebrał najwięcej głosów.

Święto państwowości

6 lipca, w czwartek Litwa uroczyście obchodziła Święto Państwowości - Koronacji Mendoga. Z tej okazji prezydent wręczył szereg odznaczeń państwowych, a wieczorem w sadzie rezydencji wydał przyjęcie, na które zaprosił około tysiąca osób.

Wybory

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu RL kolejna partia - Socjaldemokratyczna Partia Litwy - przeprowadziła w Janowie własną konferencję partyjną, ustalając listę kandydatów na posłów. Na pierwszym miejscu - lider partii Vytenis Andriukaitis.

Ceny

Ministerstwo Rolnictwa prognozuje zwiększenie cen skupu mleka na jesieni br. w związku z tym, iż instytucje Unii Europejskiej pozytywnie oceniły postęp w przemyśle mleczarskim i zgodziły się na znaczne zwiększenie kwot na import litewskich produktów mleczarskich.

Oświadczenie

Grupa deputowanych Rosyjskiej Dumy Państwowej opublikowała oświadczenie, potępiające Ustawę RL, domagającą się wyrównania strat za okres sowieckiej obecności na Litwie. Przewodniczący Dumy G. Sielezniow nazwał ustawę nieprzyjaznym aktem.

NG 29 (456)