Pod patronatem ZPL

Święto Sportu w Zakrecie

Sobota była pięknym, słonecznym dniem. Wyglądało na to, że niedziela również będzie piękna. Ale tak nie było. Od rana padał deszcz. Zdawałoby się, że zaplanowana impreza nie odbędzie się. A impreza - to Święto Sportu na stadionie w Zakrecie. Jej organizatorami wystąpili: wileński miejski oddział Związku Polaków na Litwie, Związek Sportowy Polaków na Litwie ?Polonia? oraz redakcja tygodnika ?Nasza Gazeta?.

A jednak. Mimo niesprzyjających warunków na imprezę stawili się nie tylko wilnianie. Przyjechali też miłośnicy sportu i rekreacji z Landwarowa. Jeden z nich Antoni Budrewicz, obecnie mistrz wykończeniowy na budowach, powiedział o sobie:

- Przed laty uprawiałem sport wyczynowy, byłem maratończykiem. Należałem do czołówki litewskich biegaczy. Startowałem razem z takimi naszymi mistrzami jak R. Sausaitis czy Cz. Kundrotas. Wielokrotnie zdobywałem medale na mistrzostwach Litwy i byłego ZSRR. Po zakończeniu czynnego uprawiania sportu często uczestniczę w zawodach różnej rangi. Zdobyłem nagrody podczas imprez w Lublinie, brałem udział w Polonijnych Igrzyskach Zimowych ?Beskidy 2000?. Staram się oczywiście uczestniczyć w imprezach organizowanych przez ZPL. Stawiam się zazwyczaj z żoną i dwoma synami. Dzisiaj, niestety, z powodu deszczu jestem sam. Lubię takie imprezy. Dzisiaj najwięcej uwagi poświęcę grze ringo, której się nauczyłem w Lublinie.

Jego kolega Ludwik Naruszewicz włączył się do rozmowy.

- Ja również uprawiałem sport wyczynowy, biegałem głównie 3 km z przeszkodami. Szczególnych sukcesów nie zanotowałem. Co prawda, zdobywałem medale na różnych zawodach. Po zakończeniu kariery przez 10 lat byłem dyrektorem Trockiej Szkoły Sportowej. Obecnie jestem nauczycielem wychowania fizycznego z Starotrockiej Szkole Podstawowej. Ostatnio utworzyliśmy grupę inicjatywną, której celem jest rozszerzenie działalności sportowej wśród młodzieży. Znacznej pomocy w tym spodziewamy się od Związku Polaków na Litwie.

Goście z Landwarowa, jako bardzo wysportowani, zadawali ton w konkursach. Ale nie ustępował im pełnomocnik Związku Sportowego Polaków na Litwie "Polonia" Stanisław Błażewicz. Wygrał on turniej ringo. Na drugim miejscu uplasował się L. Naruszewicz. Trzecią pozycję zajęła prezes wileńskiego miejskiego oddziału ZPL Antonina Połtawiec.

W rzutach do kosza bezkonkurencyjny był L. Naruszewicz. Wśród młodszych uczestników pierwsze lokaty zdobyli Jola Grobicka i Tomasz Stępkowski.

Niestety, siąpiący deszcz nie pozwolił rozegrać turnieju tenisowego. Ale co się odwlecze, to nie uciecze.

Po zawodach, przy mile trzaskających polanach w kominku, prezes Związku Polaków na Litwie Ryszard Maciejkianiec wręczył dla zwycięzców nagrody i listy wdzięczności za propagowanie zdrowego trybu życia oraz aktywny udział w Święcie Sportu.

Następnie odbyła się miła rozmowa uczestników imprezy. Organizatorzy obecnej zapewnili, że podobne imprezy będą organizowane nadal. Wszyscy zebrani gorąco temu przyklasnęli.

Fot. Antonina Potawiec

NG 29 (456)