Uczczono pamięć bohaterów

7 lipca br. w pogodny i słoneczny dzień zebrani na kwaterze wojskowej na Rossie złożyli hołd pamięci żołnierzy Armii Krajowej, którzy z 6 na 7 lipca 1944 roku podjęli się śmiertelnego żołnierskiego trudu wyzwolenia Wilna.

Poczty sztandarowe, kwiaty, znicze, koledzy poległych i zmarłych żołnierzy AK, stojący w nierównym i z roku na rok w coraz mniej licznym szeregu oraz wielka cisza.

Prawie nie było młodzieży, bo szkoły mają wakacje. Zresztą niewielu wychowawców i dyrektorów szkół rozumie, że wtedy przelana krew pozwala kwitnąć dziś na Ziemi Wileńskiej i biało - czerwonym kwiatom.

Po raz pierwszy w ciągu ostatnich lat wśród składających hołd pamięci poległych bohaterów nie było przedstawicieli Ambasady, bądź Konsulatu Generalnego RP w Wilnie.

Kwiaty i wianki na grobach żołnierzy AK i przy grobie Matki i Serca Syna złożyli więc weterani wszystkich formacji wojskowych, kierownictwo Związku Polaków na Litwie, innych polskich organizacji społecznych.

Uroczystościom złożenia hołdu i modlitwie za poległych i zmarłych żołnierzy towarzyszył niestrudzony Władysław Korkuć z zespołem "Lira".

W godzinach popołudniowych w kościele pw. Ducha św. została odprawiona Msza św. za poległych żołnierzy AK.

Kolejna uroczystość poświęcona tym historycznym wydarzeniom nastąpi 13 lipca br. o godz. 15 w Krawczunach.

Fot. Waldemar Dowejko

NG 29 (456)