Tydzień w skrócie

Weto

Rządzącym Litwą konserwatystom udało się w Sejmie 72 głosami odrzucić weto prezydenta V. Adamkusa ustawy o wyborach parlamentarnych. Stało się to głównie dzięki temu, że zwolenników V. Landsbergisa w Sejmie poparło dwóch posłów z ramienia AWPL Jan Sienkiewicz i Jan Mincewicz. Dla odrzucenia prezydenckiego weta konserwatyści musieli uzyskać poparcie 71 posłów.

Premierzy

O problemach mniejszości premierzy Polski i Litwy, Jerzy Buzek i Andrius Kubilius, rozmawiali w czwartek w Wigrach na Suwalszczyźnie podczas roboczego spotkania "bez krawatów". Polski premier powiedział, że sygnalizowano problemy braku podręczników dla polskich szkół na Litwie. W rozmowach z premierem Kubiliusem wnioskował też o lepsze, preferencyjne warunki i udogodnienia do tworzenia polskich klas w szkołach na Litwie, szczególnie w największych skupiskach Polaków.

Litwa-Watykan

Sejm Litwy ratyfikował trzy umowy regulujące stosunki Litwy ze Stolicą Apostolską, które określają zasady współpracy w dziedzinie oświaty i kultury oraz wprowadzają wikariat polowy w wojsku litewskim. Obecnie duchowni katoliccy będą mogli bez przeszkód udzielać posługi kapłańskiej chorym w szpitalach, dzieciom w domach dziecka, żołnierzom i więźniom. Państwo litewskie uzna ważność ślubów kościelnych.

Wybory

Socjalliberałowie A. Paulauskasa postanowili samodzielnie startować w jesiennych wyborach parlamentarnych. Socjalliberałowie opuścili tworzony przez prezydenta kraju V. Adamkusa centroprawicowy blok wyborczy.

Również Partia Chłopska jesienią będzie samodzielnie ubiegać się o mandaty poselskie. Partia Chłopska na czele z R. Karbauskisem zerwała sojusz ze Związkiem Chrześcijańskich Demokratów K. Bobelisa.

NG 31 (467)