Sylwetki litewskich działaczy
społeczno politycznych

Aidas PIKIOTAS

Dyrektor "Sodry" w końcu czerwca deficyt budżetu Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wynosił 164,1 mln litów. W ciągu 6 miesięcy br. do budżetu "Sodry" wpłynęło 2,071 mld litów, natomiast wydatki funduszu sięgały 2,235 mld litów.
Vygaudas UŠACKAS,

główny negocjator Litwy w sprawie członkostwa w UE, wezwał Sejm, aby nie zwlekał z przyjęciem ustaw, niezbędnych do eurointegracji. "Decyzja Sejmu przedłużenia sesji wiosennej daje nadzieję,że w czas zostaną uchwalone ustawy, ważne dla modernizacji gospodarki Litwy i eurointegracji kraju" - powiedział V. Ušackas.Litwa uzgodniła z UE pozycje co do pięciu pierwszych rozdziałów negocjacji, obecnie prowadzi się rozmowy w sprawie jeszcze trzech.Eduardas KANIAVA,

solista opery, profesor Akademii Muzycznej, zgodził się, aby jego nazwisko zostało wpisane pod numerem trzecim na liście wyborczej Litewskiej Demokratycznej Partii Pracy. LDPP wykorzysta popularność E. Kaniavy, aby przyciągnąć wyborców. Śpiewacy E. Kaniava i Virgilijus Noreika zapomnieli,że polityka jest nieczysta i postanowili wypróbować w Sejmie swój talent muzyczny.

Stasys ŠEDBARAS,

przewodniczący Najwyższego Sądu Administracyjnego, został odwołany przez prezydenta Valdasa Adamkusa ze stanowiska. Na początku lipca S.Šedbaras był wybrany na zastępcę przewodniczącego Związku Umiarkowanych Konserwatystów i prawie przez tydzień naruszał Ustawę Zasadniczą - Konstytucję, która głosi ?Sędzia nie może uczestniczyć w działalności partii politycznych?.

NG 31 (467)