Beata Garnyte

Lato - kolonii czas

Zapewne dla wszystkich dzieci lato kojarzy się z wakacjami, podczas których poznaje się nowych przyjaciół i przeżywa niezapomniane przygody podczas różnych wyjazdów, w tym również na kolonie.

Niestety, trudna sytuacja finansowa, w której znalazło się wielu mieszkańców Litwy, sprawiła, że dziś jedynie nielicznych stać na ufundowanie swym dzieciom odpoczynku, bowiem dziesięciodniowy pobyt dziecka na koloniach, organizowanych na Litwie kosztuje średnio 300-400 Lt, zaś 8-dniowy odpoczynek na obozie na Krymie kosztuje około 600 Lt, że już nie wspomnę o obozach językowych, których ceny zwykłych mieszkańców z łatwością przyprawiają o zawrót głowy. Z tego też względu wiele dzieci wakacje spędza albo z dziadkami, gdy tacy są, albo też po prostu w mieście.

Na tym tle doskonale widać, że dla dzieci z rodzin polskich kolonie w Macierzy są często jedyną możliwością wyjazdu i przeżycia niezapomnianej przygody, jaką za każdym razem jest wyjazd w nieznany teren. Pozwala też lepiej poznać dziedzictwo kulturalne, Polskę.

Organizatorem obozów polonijnych dla dzieci z Litwy tradycyjnie jest Warszawski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", która robi to na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Należy przy tym pamiętać, że rodzice dzieci, wyjeżdżających na kolonie do Polski muszą tu płacić jedynie za dojazd do granicy, jak też wykupić ubezpieczenie dla dzieci. Resztę kosztów ponosi tu natomiast państwo polskie.

Należy przy tym pamiętać, że rodzice dzieci, wyjeżdżających na kolonie do Polski muszą tu płacić jedynie za dojazd do granicy, jak też wykupić ubezpieczenie dla dzieci. Resztę kosztów ponosi tu natomiast państwo polskie.

W tym roku z ramienia tej organizacji na kolonie do Polski wyjechało 521 dzieci wraz z 29 opiekunami (wg danych "Macierzy Szkolnej"). W pierwszym turnusie, który trwał od 3 do 17 lipca dzieci odpoczywały we Włodawie, Elblągu, Toruniu. Szczypiornie, Szczecinie i Siedlcach, w drugim zaś, który dopiero się zaczął (31 lipca) i będzie trwał do 14 sierpnia - w Lubaczewie i Nowym Sączu.

Zarówno geografia tych miejscowości, jak i ich liczba, należy przyznać, imponują. Gdy zaś przypomnimy, że dzieci z Litwy wyjeżdżają do Polski również w ramach programów szkół patronackich, umów międzyparafialnych i międzysamorządowych, jak też na zaproszenia Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej bez trudu stwierdzimy, że co roku na kolonie do Macierzy wyjeżdża około tysiąca osób. Narażając się na oskarżenie o zachłanność stwierdzimy, że jednak i ta liczba nie zaspokaja w pełni potrzeb polskiego społeczeństwa na Litwie. Tak na kolonie do Polski mogą się udać dzieci uczęszczające do szkół polskich, lub uczące się języka polskiego w szkółkach niedzielnych. W przypadku tych ostatnich tego rodzaju wyjazdy mają ogromne znaczenie. Są one bowiem dla dzieci nie tylko wielką atrakcją, ale też dają możliwość zgłębiania tajników wiedzy polskiego języka i kultury, jak też możliwość obcowania na co dzień w języku polskim.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości liczba dzieci, wyjeżdżających na obozy do Polski będzie się zwiększała, a być może z czasem obozy polonijne będą organizowane również na Litwie i tym razem będziemy gościli u siebie dzieci z Polski.

P. S. Zapraszamy wszystkich uczestników obozów polonijnych w Polsce do podzielenia się swoimi wrażeniami na łamach ?Naszej Gazety?.

Na zdjęciach: grupa dzieci wraz z opiekunką przed wyjazdem na kolonie do Polski.

Fot. Jerzy Karpowicz

NG 32 (168)