M. Czobot będzie dążył
do władzy z piątą partią

Pod numerem dziewiątym na liście kandydatów Związku Chrześcijańskich Demokratów w wyborach do Sejmu jest wpisany sygnatariusz Aktu Niepodległości Medard Czobot, który wiosną oświadczył uroczyście, że wycofuje się z polityki.

"Odszedłem, ale polityka ma wirusa. W polityce byłem 10 lat i niełatwo jest wszystko to porzucić" - przyznał M. Czobot.

Litewski Związek Chrześcijańskich Demokratów jest piątą partią, z którą M. Czobot w ciągu całego okresu niepodległości próbował wygrać którekolwiek wybory.

W 1990 r. M. Czobot został wybrany do Rady Najwyższej - Sejmu Restytucyjnego jako przedstawiciel polskiej mniejszości narodowej. W końcu 1992 r. trafił do Sejmu razem z Litewską Partią Chrześcijańsko-Demokratyczną. Wiosną 1997 r. z listy Związku Ojczyzny (konserwatystów litewskich) został wybrany do Rady samorządu m. Wilna.

Przed tegorocznymi wyborami samorządowymi nazwisko M. Czobota było wpisane w Wilnie na listę Związku Liberałów, ale po tym polityk oświadczył, że wycofuje się z polityki.

Lider Związku Chrześcijańskich Demokratów, parlamentarzysta Kazys Bobelis powiedział dla "Lietuvos rytas", że M. Czobot do jego partii wstąpił jeszcze jesienią roku ubiegłego.

NG 33 (469)