Tydzień w skrócie

Agenci

Około 1400 byłych agentów KGB i informatorów służb specjalnych ujawniło się na Litwie do soboty, 5 sierpnia br. po południu, kiedy to minął termin dobrowolnej rejestracji w specjalnej komisji. Nazwiska tych, którzy dobrowolnie przyznali się do współpracy z radziecką służbą bezpieczeństwa, zostaną utrzymane w tajemnicy. Personalia pozostałych będą ujawnione. Szacuje się, że w okresie radzieckim na Litwie współpracowało z KGB około 200 tysięcy osób. Ujawnione też zostaną ewentualne fakty współpracy z KGB prezydenta, posłów, deputowanych do rad samorządowych, członków rządu, sędziów, prokuratorów, a także osób ubiegających się o te stanowiska. Ich bowiem nie obejmuje zasada utajniania nazwisk agentów. Zgłaszające się do komisji lustracyjnej osoby musiały między innymi wskazać inne znane sobie osoby współpracujące z KGB.

Wybory

Centralna Komisja Wyborcza poinformowała o rozpoczęciu procedury przyjmowania zgłoszeń od partii politycznych i poszczególnych kandydatów do udziału w wyborach parlamentarnych. Wybory do Sejmu RL odbędą się 8 października.

Uzgodnili

Rolnikom i przedstawicielom władzy centralnej udało się uzgodnić tryb skupu płodów rolnych i cen na nie. W zamian rolnicy obiecali cofnąć sprzęt rolniczy z przejść granicznych i nie blokować autostrady.

Wszczęła

Prokuratura Generalna wszczęła sprawę karną przeciwko samorządowi Wilna. Powodem tego było nie płacenie przez samorząd stołeczny od 1997 roku podatku od osób fizycznych. Prokuratura twierdzi, że samorząd winien jest 161 mln Lt.

NG 33 (469)