Sylwetki litewskich działaczy
społeczno politycznych

Bronislovas LUBYS

prezydent ''Klasco" W ciągu półrocza spółka z 1658 statków, 61,7 tys. wagonów i 10,75 tys. kontenerów przeładowała 4,564 mln ton towarów. Jest to o 1,5 mln ton (48,7 proc.) więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Valerijonas VALICKAS

Dyrektor Litewskiego Urzędu Ceł W tym roku Litewski Urząd Ceł zebrał 1 mld 133 mln 971 tys. litów ceł i opłat oraz przewidziany plan wykonał w 84 proc. W tym samym okresie roku ubiegłego zebrano 1 mld 264 mln 899 tys. litów.
Saulius ŠALTENIS,

poseł na Sejm i były minister kultury, który zdobył rozgłos skandalami i ekscentrycznym postępowaniem, postanowił wycofać się z polityki. S. Šaltenis powiedział: "Nie znajduję przyczyn, aby pozostawać w polityce. Teraz nikomu nie są potrzebne moje usługi. Uważam, że Litwa przeżyje również beze mnie". Przypomnijmy, że po tym, gdy S.Šaltenis przestał być ministrem kultury, wielu artystów i intelektualistów odetchnęło z ulgą.


Ramunas KARBAUSKIS,

przewodniczący Partii Chłopskiej, ciągle składa nieodpowiedzialne oświadczenia. W sposób populistyczny obiecuje on chłopom, że w przypadku, gdy przedstawiciele Partii Chłopskiej zostaną wybrani do Sejmu, będą zmienione ceny skupu zboża w kierunku ich zwiększenia. Będzie się również kategorycznie żądać odwołania liberalizacji rynku mleczarskiego. R. Karbauskis uważa, że na rolnictwo należy przeznaczać 10 proc. wydatków budżetu narodowego.

("Veidas" z 27 lipca-2 sierpnia 2000 r.)

NG 33 (469)