Tydzień w skrócie

Rocznica

23 sierpnia na Litwie została uczczona 61. rocznica zawarcia paktu Ribbentrop - Mołotow. W wyniku tej umowy kraje Europy Wschodniej zostały podzielone między Związkiem Sowieckim a III Rzeszą. Wileńszczyzna znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, a następnie była przekazana przez ZSSR Republice Litewskiej.

Fortuny

Zostały ujawnione deklaracje dochodów najwyższych urzędników państwowych. Te dane świadczą o coraz to wzrastającym dobrobycie litewskich urzędników, wśród których aż ośmiu przyznało się, że są milionerami. W trójce najbogatszych urzędników znaleźli się dyrektor generalny Departamentu Kultury Fizycznej i Sportu R. Kurtinaitis - 9,5 mln Lt, minister gospodarki V. Milaknis - 5,05 mln Lt oraz poseł na Sejm RL, lider Partii Chłopskiej R. Karbauskis - 4,869 mln Lt.

Oskarżenie

Prokuratura wniosła oskarżenie przeciwko przedsiębiorcy J. Urce, który lżył przewodniczącego Sejmu RL V. Landsbergisa. J. Urka publicznie twierdził, że V. Landsbergis pożyczył od niego 100 tys. dolarów i nie zwraca.

Sprzedają

W Birżach odbyło się spotkanie premierów Litwy A. Kubiliusa i Łotwy A. Berzinis. W trakcie spotkania szefów rządów Litwa zaproponowała dla Łotwy odkupić albo wynająć termofikacyjną elektrownię w Możejkach.

Straty

Według jeszcze nie - pełnych danych Departametu Bezpieczeństwa Cywilnego wichura, która szalała na Litwie w minioną sobotę, wyrządziła szkody w wysokości 1,3 mln Lt.

NG 36 (472)