Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Vytautas NAKTINIS,

dyrektor "Biotechny" ds. nauki i rozwoju W październiku spółka uruchomi najnowocześniejszy w kraju zakład farmaceutyczny, który będzie produkował stworzone w drodze inżynierii genowej preparaty przeciwrakowe oraz przyspieszające wzrost. Koszt modernizacji "Biotechny" wyniesie około 80 mln litów.


Aidas PIKIOTAS,

szef "Sodry" Na dzień 1 sierpnia wydatki budżetu przedsiębiorstwa przekroczyły dochody mniej więcej o 156,5 mln litów. W lipcu niedobór wzrósł o blisko 12 mln litów. Brak środków "Sodra'' pokrywa krótkoterminowymi pożyczkami. W sierpniu zamierza się zaciągnąć ich na sumę do 120 mln litów.Kęstutis GLAVECKAS,

poseł na Sejm, centrysta, odciął się od populistycznych obietnic swej partii. Uważany za kandydata na przyszłego premiera profesor ekonomiki oświadczył, że obietnice centrystów w sprawie zmniejszenia o połowę podatku PVM oraz aparatu administracyjnego nie są możliwe do zrealizowania. K. Glaveckas zapowiada, że sam wysunie swą kandydaturę w okręgu jednomandatowym.

Romualdas OZOLAS,

lider Związku Centrum, "przesolił" szafując obietnicami przedwyborczymi. W ubiegłym tygodniu oświadczył, że centryści zmniejszą liczbę ministerstw z 15 do 9. Powiatów pozostanie tylko 5, a posłów na Sejm - 101. W tym celu należy zmienić Konstytucję. Zapewne sam nie wierząc, że przekona wyborców taką propagandą, R. Ozolas nie odważył się zgłosić swej kandydatury w okręgu jednomandatowym.

("Veidas" nr 34 z 2000 r.)

NG 36 (472)