Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Adakras ŠESTAKAUSKAS

prezydent Stowarzyszenia Budowniczych Objętość robót, jakie wykonały przedsiębiorstwa budowlane w pierwszym półroczu br., w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, zmniejszyła się o ponad czwartą część. W okresie porównawczym budownictwo domów mieszkalnych zmalało o 15,2 proc.

Valdas ADAMKUS,

prezydent Litwy, ma zastrzeżenia co do przejrzystości i pożytku dla państwa realizowanej przez rząd prywatyzacji. V. Adamkus chce, aby premier wyjaśnił, jakie będą długotrwałe skutki gospodarczo-społeczne sprzedaży spółki "Lietuvos jűru laivininkystës" ("Lisco''). "Lisco" sprzedawane jest tylko za 200 mln litów nieznanemu, zarejestrowanemu w Holandii konsorcjum "B. B. Bredo B. V.".

Rimas KURTINAITIS,

dyrektor generalny Departamentu Kultury Fizycznej i Sportu, zgodnie ze złożoną deklaracją majątkową, jest najbogatszym politykiem w kraju. W końcu 1999 r. członek Partii Konserwatystów, były koszykarz, posiadał majątek, liczący 9,5 mln litów. R. Kurtinaitis wyprzedza ministra gospodarki Valentinasa Milaknisa, który zadeklarował majątek w wysokości 5,05 mln litów oraz Raműnasa Karbauskisa, którego deklaracja majątkowa głosi na prawie 5 mln litów.

Kornelijus PLATELIS,

minister oświaty, który ciągle powtarza opływowe frazesy o realizowanej reformie szkolnictwa, nie potrafił jednak zapewnić tego, aby od 1 września zaczęły jeździć żółte mikrobusy, przewożące uczniów do szkół. Dopiero w 2002 r. na Litwę dotrze też pożyczka Banku Światowego na odnowę szkół, chociaż można to było uczynić już przed kilkoma laty.

("Veidas" nr 35 z 2000 r.)

NG 37 (473)