Gościnne przyjęcie w Oławie

W dniach 26 - 31 sierpnia br. zespół folklorystyczny "Rudomianka" gościł w Oławie, koło Wrocławia. Powodem do zaproszenia były Polsko - Amerykańskie Targi Budowlane, na których z koncertem wystąpił zespół "Rudomianka".

Zespół i osoby towarzyszące skorzystali z zaproszenia Józefa Pyżyka z gminy Oława, który troskliwie opiekował się zespołem, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni.

Wyjazd był bardzo pracowity pod względem występów i wycieczek, mieliśmy dużo przyjemności.

Pilotował nam również ksiądz kanonik St. Draguła, nieoceniony znawca Ziemi Wrocławskiej, dobry i czuły przewodnik. Dzięki niemu zwiedziliśmy dużo kościołów. Nie sposób opisać piękna Sanktuarium N. M. P. Oławskiej, Bazyliki Wambierzyckiej, prastarego kościoła św. Maurycego, który po powodzi był remontowany za składki pieniężne z Litwy, zbierane w Związku Polaków na Litwie i przez "Naszą Gazetę", Katedry Wrocławskiej, gdzie mieliśmy spotkanie z ks. kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem (na zdjęciu). Przyjął nas czule, po ojcowsku. Tam odbywały się w tym czasie Dni Duszpasterskie wrocławskiej diecezji. Obecni byli biskupi, profesorowie, księża, katecheci, siostry zakonne, diakoni, klerycy. ?Rudomianka? wystąpiła z koncertem patriotycznym, rzęsiście oklaskiwanym. Na zakończenie wspólny obiad w sali seminarium.

Zwiedziliśmy Wrocław, obejrzeliśmy panoramę Bitwy pod Racławicami, zwiedziliśmy Kotlinę Kłodzką, która najwięcej ucierpiała od powodzi.

Zwiedziliśmy cząstkę gór - jak mówili nasi piloci - Góry Stołowe i labirynty kamienne, między którymi dla niektórych z grupy było trudno się przecisnąć, ale było ciekawie i wesoło. Mieliśmy miłe spotkania z zespolakami zespołu "Porębiok" i "Koniczynka", z którymi już od kilku lat się przyjaźnimy.

Zespołowi towarzyszył starosta gminy T. Kułakowski, który współfinansował nasz wyjazd i pracownicy starostwa.

Członkini zespołu od chwili jego powstania
Helena Swatkowska

NG 38 (474)