Informacja gospodarcza

O 10 centów w ciągu ostatnich dwóch tygodni podrożał litr benzyny. W sierpniu kierowcy cieszyli się z obniżenia cen benzyny, natomiast we wrześniu stacje paliwowe pośpieszyły z ich podwyżką. Wzrost cen spowodowało to, że "Mažeikiř nafta" podnosi hurtową cenę paliwa. Na przykład, obecnie sprzedaje ona benzynę 95E po cenie najwyższej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy - 3220 litów za tonę.

*"Mažeikiř nafta" i rosyjski koncern naftowy "Jukos" podpisały długoterminową umowę w sprawie eksportu ropy naftowej przez terminal w Butingë. "Jukos" w ciągu 5 lat dostarczy co roku po 4 mln ton ropy naftowej.

* Spółka "Anykščiř vynas" podpisała z firmą "Dime Group International'' w Chicago umowę w sprawie eksportu produkcji do USA. Amerykanie będą mogli lubować się likierami ?Anykščiř vynas? i słodką nalewką ?Bobelinë?.

* Firma "Medienos plaušas", która dotychczas należała do fińskiej korporacji "Metsa-Serla", w ubiegłym tygodniu została sprzedana za 11 mln litów szwedzkiemu koncernowi SCA, jednemu z liderów przemysłu drzewnego w Europie. Dlatego zniknie nazwa "Medienos plaušas" i przedsiębiorstwo będzie się nazywało "SCA Packaging Lietuva" albo "SCA Packaging Vilnius"

* Od spółki "Lietuvos dujos" zostaną oddzielone przedsiębiorstwa "Suskystintos dujos" i "Dujiniai árengimai". Temu pierwszemu przedsiębiorstwu przypadnie 9,5 proc. majątku spółki, natomiast drugiemu - 0,35 proc. W roku przyszłym "Lietuvos dujos" ma być sprzedane strategicznemu inwestorowi, a w dalszej przyszłości mogą zostać sprzedane dwa pozostałe przedsiębiorstwa.

* Samorząd m. Szawle, spółka "Bustura", polska firma "Autosan" i jej oficjalny przedstawiciel na Litwie - spółka "Joana" podpisały wstępny protokół w sprawie montażu polskich autobusów w Szawlach.

* W sierpniu na Litwie zanotowano deflację w wysokości 0,6 proc., na Łotwie - 0,5 proc. W ubiegłym miesiącu inflacja w Estonii wynosiła 0,1 proc. W ciągu roku (od sierpnia roku ubiegłego) artykuły konsumpcyjne i usługi najmniej podrożały na Litwie - średnio o 0,9 proc. W sierpniu roczna inflacja na Łotwie kształtowała się na poziomie 2,5, w Estonii - 4,4 proc.

* Rząd postanowił zwrócić państwowe zadłużenie wewnętrzne w wysokości 3,44 mln litów jedenastu przedsiębiorstwom produkcji ciepła. Zwracaną sumą zadłużenia będą spłacane długi przedsiębiorstw Ministerstwu Finansów, dlatego realnie przedsiębiorstwa będą musiały zwrócić około 317 tys. litów. Zostaną do tego wykorzystane pożyczone środki.

("Veidas" z września 2000 r.)

NG 39 (475)