Kronika gospodarcza

Rząd postanowił udzielić gwarancji państwa Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu, który dyrekcji Państwowego Portu Morskiego w Kłajpedzie pożyczy na okres 17 lat 10 mln euro (34,9 mln litów). Pożyczka zostanie wykorzystana na finansowanie projektu rekonstrukcji nabrzeży portowych i rozszerzenia linii kolejowych w porcie.

* W niedzielę spółkę "Mažeikiř nafta" zatrzymuje się na remont kapitalny. Prace remontowe potrwają do 16 października. Od początku września zakład zwiększył objętość produkcji i przerabiał około 20-24 tys. ton ropy naftowej, dlatego kierownictwo spółki zapewniło, że litewski rynek nie odczuje braku produktów naftowych.

* Porozumienie koncernów naftowych Litwy i Rosji - "Mažeikiř nafta" i "LUKoil" w sprawie aliansu strategicznego może być osiągnięte już w październiku. Do niego będą należały spółki dostaw i sprzedaży produktów w państwach bałtyckich, Polsce i WNP.

* Do 1 października zamierza się odbudować służbę regulowania łączności. Będzie ona rozstrzygała spory zaistniałe między dostawcami łączności, nadzorowała przestrzeganie warunków licencji, przydzielała częstotliwości radiowe oraz wykonywała inne funkcje nadzoru nad rynkiem telekomunikacyjnym.

* Zarejestrowane w Janowie przedsiębiorstwo "Dispačas" wygrało publiczną aukcję, podczas której sprzedawano pakiet 33,48 proc. akcji przedsiębiorstwa pomp paliwowych "Kuro aparatűra". Przedstawiciele zakładu samochodów "Avto VAZ" w Togliatti, którzy przegrali aukcję, przerwali realizowane w przedsiębiorstwie projekty i wyjechali.

* W tym roku sprzedaż wyrobów największego na Litwie przedsiębiorstwa przemysłu lniarskiego "Panevëžio "Linas" wzrosła o 9,6 proc. W ciągu 8 miesięcy br. zakład sprzedał produkcję wartości 49 mln litów.

* Jeden z największych na Litwie zakładów elektroniki "Vilniaus Vingis" w ciągu 8 miesięcy br. miał czysty zysk w wysokości 7,3 mln litów - 3,3 razy więcej niż w roku ubiegłym. W tym roku na inwestycje do produkcji zamierza się przeznaczyć 15 mln litów.

* Ministerstwo Opieki Społecznej i Pracy przygotowuje projekt uchwały, w którym proponuje podniesienie minimalnego wynagrodzenia miesięcznego z 430 do 450 litów. Ci, którzy nie aprobują projektu, uważają, że to spowoduje skok bezrobocia.

* W dniach 1 - 18 września do budżetu państwowego nie wpłynęło 63,8 mln litów dochodu. W ciągu 18 dni budżet otrzymał 233 mln litów. Planowane na ten miesiąc dochody wynoszą 519,5 mln Lt.

("Veidas" z 21 września 2000 r.)

NG 40 (476)