Tydzień w skrócie

Zamroził

Przewodniczący Sejmu RL V. Landsbergis poinformował przewodniczącego Knesetu (parlamentu) Izraela A. Burga o tym, że litewski Sejm zamroził ustawę o deklaracji niepodległościowej tymczasowego rządu Litwy z 1941 r. Landsbegis stwierdził, że nie podpisał tej ustawy i nie przekazał jej na podpis prezydentowi. Ustawa ta o uznaniu profaszystowskiego litewskiego rządu z okresu II wojny światowej wywołała skandal międzynarodowy i grozi dla naszego kraju międzynarodowym bojkotem.

Uwolnieni

Nieznani porywacze w Kolumbii uwolnili dwóch pracowników "SHEM - de Columbia", 55-letniego obywatela Litwy V. Mołodcowa i 47-letniego obywatela Rosji W. Łarina. Oficjalnie oświadczono, że okup za zakładników nie był zapłacony. Zakładnicy byli uwolnieni dzięki negocjacjom przez kanały dyplomatyczne.

Areszt

Wileński sąd okręgowy nałożył areszt na majątek popularnego satyrycznego programu telewizyjnego "Dviračio zinios". Powodem procesu sądowego stało się nieoczekiwane przejście tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu telewizyjnego programów "Dviračio zinios? i "Arena" z telewizji BTV do telewizji LNK. BTV twierdzi, że "Dviračio zinios" jednostronnie zerwało umowę i powinno zapłacić kompensatę w wysokości 1,3 mln Lt.

Paliwo

Rafineria "Maţeikiř nafta" reagując na zmianę cen na paliwo obniżyła cenę tony benzyny A- 95 o 60 Lt i podniosła cenę oleju napędowego o 27 Lt za tonę.

NG 40 (476)