Alicja Łatyszewicz

Dożynki w Taboryszkach

W niedzielę, na św. Michała, w rejonie solecznickim we wsi Taboryszki odbyło się tradycyjne już święto plonów - dożynki.

Uroczystość ta rozpoczęła się Mszą św., którą celebrował ks. Józef Aszkiełowicz. Tego dnia kościół był pełen ludzi, którzy przybyli z całej okolicy. Nie zabrakło też gości z Polski, ani władz rejonu solecznickiego: kierownik Wydziału Oświaty Antoni Jankowski, wicemer rejonu Zdzisław Palewicz, kierowniczka Wydziału Kultury Zofia Griaznowa. W czasie Mszy św. ksiądz poświęcił chleb z tegorocznego zboża, jak też dary jesieni, które na ołtarzu złożyły dzieci.

Zgodnie z tradycją, gospodarze z Bigierd, Taboryszek oraz uczniowie miejscowej szkoły przyszykowali wozy z tegorocznymi plonami. Po poświęceniu wozów przez księdza, przyszykowanymi tam smakołykami gospodarze częstowali wszystkich chętnych. Tradycyjnie też zostali nagrodzeni dyplomami ci, których domostwa były najpiękniejsze. Wyróżnień było więcej niż w roku ubiegłym, gdyż każdy z gospodarzy starał się upiększyć swoją zagrodę.

Swym występem cieszyła przybyłych na dożynki "Turgielanka", która śpiewała zarówno w języku polskim jak i białoruskim.

W tym samym dniu dożynkiświętowano w Połuknie, Korwiach i innych miejscowościach obszernej Ziemi Wileńskiej.

NG 41 (477)