Tydzień w skrócie

Trybunał

W Wilnie zakończył pracę międzynarodowy społeczny trybunał antykomunistyczny. Trybunał uznał komunistyczne partie za organizacje przestępcze, a ich członków - za przestępców. Decyzje społecznego trybunału nie mają mocy prawnej.

Zignorował

Białoruski wiceminister obrony Uładzimir Uschopczyk, oskarżany o udział w zamachu na niepodległość Litwy w 1991 r., zignorował wezwanie litewskiej prokuratury i nie stawił się na przesłuchanie.

Do dymisji

Do dymisji podał się kontroler sejmowy (rzecznik praw obywatelskich), były minister sprawiedliwości A. Valis. Powodem dymisji urzędnika państwowego był incydent, jaki wydarzył się w posiadłości Burbiszki w rejonie święciańskim. Z broni A. Valisa został postrzelony kowieński przedsiębiorca R. Daliboga.

Doradca

Prezydent Litwy V. Adamkus mianował swym doradcą polskiego ekonomistę, byłego prezydenta Warszawy, byłego członka KC PZPR M. Święcickiego. Doradca z Polski w ciągu 45 dni będzie doradzał głowie państwa litewskiego w sprawach decentralizacji administracji publicznej, ubezpieczeń społecznych, polityki podatkowej, prywatyzacji.

NG 41 (477)