Święto miłośników Królowej Nauk

6 października br. w Wileńskiej Szkole Średniej im. Szymona Konarskiego wszechwładnie panowała Królowa Nauk - Matematyka. Tu w uroczystej atmosferze, w obecności nauczycieli, rodziców i uczniów odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur Matematyczny 2000".

Należy zaznaczyć, że na Litwie była to już 7 edycja tego konkursu, który też z roku na rok staje się coraz bardziej popularny i rozszerza się o coraz to nową szkołę. Tak więc w tym roku, jak zaznaczył prof. dr hab. Edward Szpilewski, prezes Komitetu Organizacyjnego, po raz pierwszy w "Kangurze Matematycznym" udział wzięli uczniowie szkoły w Dojlidach - i od razu zostali wyróżnieni.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, uczniowie zmagali się w kilku kategoriach. Tak więc do walki stanęli Maluchy (uczniowie klas 4-5), Beniaminy (uczniowie klas 6-7), Kadeci (uczniowie klas 8-9), Juniorzy (uczniowie klas 10-11) oraz studenci (klasa 12 i 1 rok studiów). Każdy z uczestników konkursu miał przed sobą nie lada zadanie - powinien był rozwiązać Międzynarodowe Testy Matematyczne. Najlepiej spisali się tu między innymi Tomek Harukiewicz (4 kl., Szkoła Średnia w Starych Trokach), Jarosław Łozowski (5 kl., Łazdynajska Szkoła Średnia), Jarosław Wołodko (7 kl., Szkoła Średnia w Rukojniach), Witalik Jurgo (8 kl., Szkoła Średnia im. Balińskiego w Jaszunach), Leonard Talmont (9 kl., Szkoła Średnia w Ejszyszkach), Jan Sklut (12 kl., Szkoła Średnia w Ejszyszkach). Nagrodzeni zostali też nauczyciele matematyki , w tym m. in. Irena Sławińska, Henryka Sawiel, Irena Zacharzewska.

Kolejnych kilkadziesięciu najlepszych uczestników konkursu i ich nauczyciele otrzymali Dyplomy Uznania i nagrody ufundowane przez sponsorów, w tym m. in. przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu, Konsulat Generalny RP w Wilnie, Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy, Universitas Studiorum Polonae Vilnensis, "Macierz Szkolna", Kredyt Bank SA.

Zarówno organizatorzy konkursu, jak i przybyli goście wiele tego dnia mówili o znaczeniu matematyki, podkreślano niezmiernie ważną rolę nauczyciela, który ma za zadanie wprowadzić swych uczniów w labirynty nieznanego dla nich świata matematyki. By tego dokonać, muszą się oni odznaczać nieprzeciętną cierpliwością i wiedzą, a takich nauczycieli na Wileńszczyźnie nie brakuje.

Po zakończeniu części oficjalnej przed zgromadzonymi wystąpił zespół pieśni i tańca Szkoły Średniej im. Szymona Konarskiego "Świtezianka".

NG 42 (478)