Liliana Narkowicz
Solura

Uroczystości Kościuszkowskie

W Szwajcarii pamięć o wielkim Polaku - Tadeuszu Kościuszce - wciąż jest żywa. Dowodem tego były uroczystości w Solurze.

W sobotę, 7 października o godz. 13.45 odsłonięto tu tablicę pamiątkową, ufundowaną z okazji 185. rocznicy przybycia Naczelnika do Szwajcarii. Władze miasta i kantonu zorganizowały przyjęcie (coctail) dla gości honorowych, organizatorów imprezy oraz współfundatorów tablicy pamiątkowej ku czci T. Kościuszki.

Program obchodów otwartych dla publiczności rozpoczął się od Mszy św. dziękczynnej odprawionej w kościele O.O. Jezuitów przy Hauptgasse, w sercu Starówki Solurskiej. Kościół ten w tradycji sympatyków "Bohatera dwóch kontynentów" nazywany jest "kościuszkowskim". Tu właśnie w 1817 r. odbył się uroczysty pogrzeb T. Kościuszki i tymczasowo zostały złożone zwłoki Bohatera.

Z hotelu "Krone", gdzie została odsłonięta tablica i gdzie po raz pierwszy zatrzymał się Naczelnik po przybyciu do Szwajcarii, miłośnicy i sympatycy T. Kościuszki wyruszyli na zwiedzanie Starego Miasta, miejsc związanych z pobytem Kościuszki. W Muzeum Kościuszki (Gurzelgasse 12) zorganizowano wycieczki z przewodnikiem, okolicznościowe spotkania i rozmowy. Założono specjalną księgę pamiątkową.

Obchody Święta Kościuszkowskiego w Solurze miały charakter niezwykle uroczysty. Szerszą relację z uroczystości zamieścimy w jednym z najbliższych numerów gazety.

NG 42 (478)