Sidas AKSOMAITIS

Na pogrzebie A. Lileikisa - oskarżenia pod
adresem pracowników praworządności

Oskarżanemu o ludobójstwo Żydów Litwinowi ostatnie honory oddali członkowie litewskiej partii narodowosocjalistycznej

29 września na cmentarzyku w Vaiguvie (rejon kielmeski) na wieczny spoczynek złożono zwłoki 93-letniego Aleksandrasa Lileikisa. Oskarżany o ludobójstwo Żydów A. Lileikis zmarł, nie doczekawszy tego, kiedy w jego sprawie karnej zostanie postawiona kropka.

Śpiewano hymn

Zwłoki A. Lileikisa karawanem przewieziono z Wilna do Vaiguvy na prawie 20 minut przed pogrzebem. Aby odprowadzić nieboszczyka, zebrało się prawie sto osób, wśród których, prócz bliskich zmarłego, stał też przywódca litewskiej partii narodowosocjalistycznej Mindaugas Murza ze swymi zwolennikami.

Po pogrzebie A. Lileikisa jego córka Aldona Lileikytë-Vaitys, zamieszkała w Chicago (USA), odwiedziła wieś rodzinną ojca Šliurpai, położoną w odległości około 4 km od Vaiguvy.

Córka A. Lileikisa, spełniając wolę zmarłego ojca, zamierza utworzyć charytatywną fundację im. Aleksandrasa Lileikisa dla studentów. Po to, aby pieniądze "nie rozeszły się na boki", A. Lileikytë-Vaitys zamierza sama zarządzać tą fundacją. Pieniądze fundacji, jak powiedziała ona, będą przeznaczane niezamożnym dzieciom litewskim, których rodzice nie mają możliwości kształcenia ich w wyższych uczelniach Litwy.

("Respublika" z 30 09 2000 r.)

NG 42 (478)