Alwida Antonina Bajor

Symboliczny grób
Bronisława Piłsudskiego w Zakopanem

W dniach 18 - 20 października br. Zakopane, podobnie jak przed rokiem, żyje znów ?pod znakiem? Bronisława Piłsudskiego, wybitnego etnologa, etnografa, fotografa i publicysty, starszego brata I Marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego. W tych dniach bowiem trwa akcja ustanowienia na zakopiańskim Starym Cmentarzu, Peksowym Brzysku symbolicznego grobu Bronisława Piłsudskiego. (Ziemię z miejsca pochówku, cmentarza Montmorency w Paryżu, przywieziono do Zakopanego już w roku ubiegłym.)

Obecnej akcji towarzyszy konferencja naukowa, której tematem jest: Bronisław Piłsudski jako nie tylko naukowiec, ale przede wszystkim - Człowiek, Patriota. Inicjatorem forum jest dr Antoni Kuczyński (Wrocław, UW), znany polski etnolog, wytrawny badacz życia i działalności naukowej Bronisława Piłsudskiego. Na konferencji referaty wygłoszą naukowcy z Polski oraz Rosji (Irkuck, Petersburg). Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są Polska Akademia Umiejętności, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.

Niżej podpisana dziękuje serdecznie Organizatorom za zaproszenie na konferencję.

Bronisław Piłsudski urodził się w Zułowie na Litwie 2 listopada (wg starego stylu) 1866 r., zmarł tragicznie w Paryżu 17 maja 1918 r. Zbliżają się tradycyjne ?Zaduszki? - sprzyjające uczczeniu pamięci naszych słynnych rodaków. Jest nadzieja, że któreś z polskich zrzeszeń twórczych, naukowych na Litwie tę żywą pamięć przywoła.

NG 43 (479)