Beata Garnyte

Jubileusz sześćdziesięciolecia

Już w chwili swojego powstania w roku 1940 (a propas w budynku, w którym przed wojną również mieścił się szpital) stał się on nieodłączną częścią historii Wilna, tym bardziej, że w tym mniej więcej czasie rozpoczęła się również współpraca z Kliniką Uniwersytecką i Katedrą Medycyny. Pracowali tu tacy znani specjaliści, jak prof. J. Kairiűkštis, doc. K. Katilius (który był też pierwszym dyrektorem szpitala), prof. J. Misiura, prof. A. Sučila i wielu innych.

Do dziś szpital ?Czerwonego Krzyża? jest jedną z placówek, gdzie się szkolą młodzi lekarze. Właśnie tu działają trzy kliniki Wydziału Medycyny Uniwersytetu Wileńskiego - ?Reumatologii i terapii ogólnej? (kier. doc. A. Vienalis), "Chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej? (kier. prof. K. Vitkus), "Chirurgii torokalnej? (kier. doc. D. Janilionis).

Ogółem zaś w szpitalu tym jest 12 oddziałów (chirurgiczno-stacjonarnych i specjalistyczno-terapeutycznych), przychodnia, Centrum Planowania Rodziny, jak też Centrum Patologii Kości. W ciągu roku z pomocy lekarskiej korzysta tu około 15 tys. chorych, wykonuje się około 8 tys. operacji.

Dołek ekonomiczny, w którym znalazła się obecnie Litwa, nie pozostał bez wpływu również na sytuację finansową ?Czerwonego Krzyża?, jak w skrócie nazywają ten szpital. Jednak zdaniem dyrektora szpitala, doktora medycyny Gediminasa Degutisa, pacjenci mogą być spokojni, gdyż zdrowie swe powierzają doświadczonym specjalistom, w których sercach na dobre zakorzeniona jest przysięga Hipokratesa.

Na zdjęciach: Kazys Katilius, pierwszy dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego "Czerwonego Krzyża"; budynek szpitalny

Fot. pochodzą z folderu jubileuszowego Szpitala Uniwersyteckiego "Czerwonego Krzyża"

PS. Zwracamy się do Czytelników - Wilniuków, którzy pamiętają, jaki szpital się mieścił w najstarszym skrzydle "Czerwonego Krzyża" i kto w nim pracował o napisanie do nas. Wasze wspomnienia są nieocenioną skarbnicą, z której powinny czerpać obecne i przyszłe pokolenia.

NG 43 (479)