Budowa' 2000

Pod takim tytułem miała miejsce w dniach 12 - 14 października br. wystawa w pawilonach LITEXPO, poświęcona najnowszym technologiom, materiałom, urządzeniom i maszynom wykorzystywanym w budownictwie, przede wszystkim mieszkaniowym.

I o ile przed dziesięciu laty budujący dom miał do dyspozycji z wielkim trudem uzyskane jedynie szkodliwy dla otoczenia eternit, cement oraz czerwoną i sylikatową cegłę, to oglądając obecny wybór materiałów, w tym izolacyjnych i ciepło oszczędnych - bez wątpienia można mówić o rewolucji w budownictwie i na naszym litewskim rynku. Mając jednak na uwadze, iż w krajach europejskich są już bardziej nowoczesne technologie, przykłady wykorzystywania bardziej zdrowych i przyjaznych człowiekowi materiałów, działa zakaz używania w budownictwie okien ze sztucznych materiałów jako szkodliwych dla zdrowia, a które u nas są jeszcze reklamowane - w najbliższym czasie czekają budującego dom kolejne pozytywne propozycje z tym, aby jego "rodzinne gniazdo" byłoby jeszcze bardziej bezpieczne, ciepłe, zdrowe i oszczędne, pozwalając tym samym coraz większej rzeszy marzyć o jego posiadaniu na własność.

W związku z tym, że była to już druga w roku bieżącym wystawa poświęcona tej samej tematyce, część powierzchni wystawienniczej nie została niestety wykorzystana. Tym niemniej oprócz wystawców z Litwy, w wystawie wzięła udział liczna grupa zagranicznych wystawców, w tym z Polski.

Cieszy, iż udział w wystawie zgłosiło również udział kilka firm, prowadzonych przez Polaków wileńskich, jak ?Prochemas?, która gotowa jest zadbać o czystość w naszych domach i obejściu ( szczegóły patrz. na str. 2) oraz LAVUS, zajmująca się handlem okien dachowych OKPOL, jakość których dorównuje najbardziej renomowanym firmom, natomiast ceny są bardziej przystępne dla naszego odbiorcy ( Wilno, ul. Đvidrygailos 13/42, tel/ fax (3702) 33 01 06, e-mail: Lavus@takas.lt ).

Formę oszczędnego wystawiennictwa zademonstrowała na wystawie Białostocka Agencja Reklamy EuroAp, tel./fax. (085) 732-39-69, e-mail:euroap@euroap.com.pl ( na zdjęciu ), która reprezentowała jednocześnie kilka firm budowlanych oraz produkujących i handlujących materiałami jak "JAZ - BUD" z Białegostoku, specjalizująca się w budownictwie mieszkań, oferująca jednocześnie cały szereg materiałów i urządzeń, "STENOMA" z Łodzi wytwarzająca maszyny do produkcji stolarki, "BENOX" z Gdyni, zajmujący się technikami zamocowań i produkcją kołków rozporowych, "PM MDK'' z Białegostoku, oferująca różnego rodzaju rury oraz oczyszczalnie ścieków, "RAKOM" z Czarnej Białostockiej, poszukująca dostawców drewna, "REVKO FAS" z Morzeszczyna, oferująca farby fasadowe na żywicach PLIOLITE i inne.

Do tematu oszczędnego i zdrowego budownictwa będziemy wracać na łamach "NG", próbując w ten skromny sposób pomóc naszym Czytelnikom dokonać właściwego wyboru.

Regularnie odwiedzając kolejne i kolejne wystawy, organizowane przez LITEXPO, z przyjemnością należy stwierdzić pozytywne zmiany w organizacji wystaw i porządkowaniu terenu, którego wdzięczne położenie stwarza wyjątkowo przychylne warunki dla tego rodzaju imprez, które w przyszłości widocznie zostaną w pełni wykorzystane.

* * *

Po upływie zaledwie kilku dni, we wtorek, 17 października br. otworzyły swe podwoje wielobranżowe VII Międzynarodowe Targi Kowieńskie POLEXPORT' 2000, w których wzięło udział 240 wystawców z Polski, zgromadzonych z inicjatywy i wysiłkiem Polsko - Litewskiej Izby Gospodarczej Rynków Wschodnich w Suwałkach. Powyższe targi są objęte patronatem prezydentów Polski i Litwy oraz resortów gospodarki obu krajów, co pozwala brać w nich udział małym i średnim przedsiębiorstwom, którym w 80% są refundowane koszta zakupu powierzchni wystawienniczej. Targi potrwają do piątku, 20 października włącznie. Miejscem targów jest Kowno, ul. Auđros 42.

NG 43 (479)