Tydzień w skrócie

Wybrali

W czwartek na swym pierwszym posiedzeniu nowo wybrany Sejm RL wybrał przewodniczącego parlamentu. Następcą V. Landsbergisa na tym stanowisku został lider Nowego Związku, 47- letni prawnik A. Paulauskas. W tajnym głosowaniu Paulauskas uzyskał 76 głosów, z kolei na jego rywala, przedstawiciela socjaldemokratycznej koalicji A. Brazauskasa, Cz. Jurđënasa głosowało 53 parlamentarzystów.

Nominował

Prezydent Litwy Valdas Adamkus oficjalnie nominował lidera Związku Liberałów Rolandasa Paksasa kandydatem na premiera i we wtorek przedstawił jego kandydaturę w Sejmie. 44-letni Paksas był już premierem Litwy w 1999 r., jednak podał się do dymisji na znak protestu przeciwko kontrowersyjnej sprzedaży amerykańskiej firmie "Williams" pakietu akcji litewskiego koncernu naftowego "Maţeikiu Nafta". Paulauskas i Paksas ustalili, że Związek Liberałów obsadzi w nowym rządzie siedem stanowisk ministerialnych, zaś Nowy Związek - sześć.

Sąd

Sąd Konstytucyjny uznał, że 5 założeń umowy o reorganizacji i prywatyzacji litewskiej gospodarki naftowej jest sprzecznych z konstytucją państwa. Zgodnie z litewskim ustawodawstwem z chwilą orzeczenia sądu sprzeczne z konstytucją założenia tracą moc prawną. Adwokaci "Williams International", amerykańskiego koncernu, który przejął litewski przemysł naftowy, z kolei twierdzą, że nie może być mowy o zrewidowaniu umowy o prywatyzacji.

Sprzedali

Litewski Fundusz Majątkowy i zarejestrowana w Holandii spółka "B. B. Bredo B. V." podpisali umowę o sprzedaży - kupnie 75 proc. akcji "Litewskiej Żeglugi Morskiej". Suma kontraktu wynosi 47,6 mln USD

NG 44 (480)