Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Petras NARBUTAS,

dyrektor gen. "Narbutas ir Ko" Meble spółki miały pozytywną ocenę na wielkiej wystawie mebli biurowych "Orgatec 2000" w Niemczech. Biuro domowe "Naujiena" firmy od razu znalazło nabywców. Eksport spółki osiągnął już 43 proc. całej produkcji.
Eduardas VILKAS,

przewodniczący Komisji Prywatyzacyjnej Komisja Prywatyzacyjna zamierza zaakceptować ofertę "Hansabank", zgodnie z którą rząd za LTB otrzyma tylko sumę 130 mln litów, jaką inwestor zgadza się wypłacić w tym przypadku, jeśli w banku pozostanie cały nie upłynniony majątek nieruchomy i złe pożyczki.Stasys VAITKEVIČIUS,

dyrektor Funduszu Mienia Państwowego Po podpisaniu kilku, uważanych za skandaliczne, umów prywatyzacyjnych, w tym również transakcji w sprawie "Lisco", w wyniku sprawdzenia, dokonanego przez Kontrolę Państwową, może utracić nie tylko zaufanie nowego rządu, ale też stanowisko.
Rolandas PAKSAS,

nowy premier, obiecał,że dotrzyma zobowiązania w sprawie zwiększania wydatków na ochronę kraju, jest to bowiem istotny warunek w dążeniu Litwy do członkostwa w NATO. Obecny projekt budżetu przewiduje zwiększenie finansowania ochrony kraju do 1,95 proc. PKB. Zgodnie z ustawą, jaką przyjął Sejm kadencji lat 1996-2000, w 2001 roku na ochronę kraju ma być przeznaczane co najmniej 2 proc. budżetu.

Artűras PAULAUSKAS,

przewodniczący Sejmu i lider Nowego Związku, nie może znaleźć doświadczonych ludzi na stanowiska ministrów. Urząd Prezydenta odrzucił kandydaturę na ministra oświaty rektora UW Rolandasa Pavilionisa, który zdobył skandaliczny rozgłos. A. Paulauskas ośmieszył się, proponując tekę ministra rolnictwa byłemu dziennikarzowi Gintautasowi Kniukšcie.

("Veidas" z 2 listopada 2000 r.)

NG 46 (482)