Najnowsze litewskie filmy animowane

W stołecznym kinie "Lietuva" jeszcze do 16 listopada br. można obejrzeć godzinny program najnowszych litewskich filmów animowanych (projekcja rozpoczyna się w "Sali 88" o godzinie 12.00).

Na Litwie jest to pierwszy tego rodzaju projekt, podczas którego zaprezentowane zostaną wyłącznie prace litewskich animatorów, stworzone w latach 1997-2000. Vida Ramađkienë, dyrektor kina "Lietuva'', a jednocześnie pomysłodawca tego projektu zaznacza, że w kinach dosyć często są wyświetlane kreskówki amerykańskie, prawie nigdy zaś litewskie. Przyczyną tego jest oczywiście obawa dystrybutorów, że filmy te nie będą się cieszyły popularnością wśród widzów. Chcąc jednak przyciągnąć widzów, wystarczyłaby tu odpowiednia reklama. Jak na razie trzeba jednak na to zaczekać. W następnym roku planuje się premierę 6 litewskich filmów animowanych. Wśród nich są takie kreskówki, jak "Zjawa podziemia" ("Poţemio vaidoklis") Zenonasa Vaigauskasa, "Sezamie, otwórz się" ("Sezame, atsiverk") Nijolë Valadkevičiűtë, "Dom ślimaka" Juratë Leikaitë.

Podczas festiwalu filmów animowanych nie zostaną, niestety, wyświetlone te najnowsze, gdyż nie zostały one jeszcze ukończone. Brakuje malarzy-animatorów i, oczywiście, środków. Mimo, że Ministerstwo Kultury na potrzeby "Studium Filmów Animowanych" przeznaczyło 400 tys. Lt, do animatorów nie dotarła jeszcze i połowa tej sumy. Brak wystarczającej ilości środków sprawia zaś z kolei,że coraz trudniej na Litwie zatrzymać jest malarzy-animatorów. W poszukiwaniu lepiej opłacanej pracy udają się oni za granicę, m. in. do państw skandynawskich.

NG 47 (483)