Beata Garnyte

Kawa czy herbata? Kawa!

Zapewne wszyscy ci, którzy w dniach 9-11 listopada odwiedzili Wileński Pałac Wystaw "Litexpo" na pytanie "Kawa czy herbata?" stanowczo odpowiedzieliby "Kawa!". Oferowano tu bowiem tak bogaty i szeroki wybór, przez wielu szlachetnym wręcz nazywanego, trunku, że trudno było się oprzeć.

Kawa po turecku, po irlandzku, capuccino zadowolić mogła nawet największych smakoszy. Barmani prześcigali się w tym, kto przyrządzi najlepszą kawę, albo też przyciągnie najwięcej degustatorów. Tych ostatnich zaś nie brakowało szczególnie tam, gdzie do kawy serwowano też ciastka.

Widzów przyciągały również odbywające się podczas tych targów prezentacje i szkolenia, podczas których zawsze można było dowiedzieć się czegoś nowego o kawie. Tak na przykład Massimo Ventura, mistrz w przygotowywaniu prawdziwego capuccina, przybyłych wprowadzał w niektóre tajniki swego rzemiosła.

Wszystko to było częścią programu I Litewskich Mistrzostw Kawy, które się odbyły w ramach VII Międzynarodowej Wystawy Gastronomii, Sprzętu Sklepowego, Hotelarskiego i Restauracyjnego "BaltShop, BaltHotel, BaltGastro". Cieszyły się one sporym powodzeniem wśród mieszkańców Wilna, podobnie zresztą jak i w latach ubiegłych, kiedy to wystawę średnio odwiedziło 14-15 tys. ludzi.

Jak i co roku tematyka wystawy była niezwykle szeroka i nie ograniczała się, oczywiście, tylko do kawy. Prezentowany tu był najnowszy sprzęt kuchenny, hotelowy i restauracyjny, oddzielne stoiska były poświęcone przyprawom, serom, sosom. Każdy też z wystawców do swego stoiska starał się zwabić jak największą liczbę zwiedzających. A pomysłów im nie brakowało. Tak więc na jednym ze stoisk przybyłych witał jeden z najgroźniejszych wrogów wszystkich gospodyń - szczur. Był on maskotką firmy "Dezinfa'', zajmującej się zwalczaniem tych gryzoni oraz wszelkich innych szkodników, które się zadomowiły w mieszkaniu lub biurze.

Ogólnie zaś w wystawie tej udział wzięło około 55 firm z 4 krajów. Dominowali tu oczywiście wystawcy krajowi. W wystawie wzięli też udział goście z Niemiec, Łotwy i Polski. To ostatnie państwo na targach reprezentowała tylko jedna firma - "Activ".

Kolejna wystawa w Wileńskim Pałacu Wystaw "Litexpo" odbędzie się już w dniach 23-26 listopada. Zostanie tu zaprezentowany sprzęt użytku domowego, meble, różnego rodzaju bibeloty, słowem wszystko to, co sprawia, że nasz dom staje się przytulny i ciepły.

Fot. Waldemar Dowejko

NG 47 (483)