Anna Milewska

Korespondencja własna ze Stanów Zjednoczonych

Kolorowa pora roku

Jesień w Nowej Anglii jest szczególną porą roku zarówno dla mieszkańców, jak też zwiedzających ten region Stanów Zjednoczonych. Nigdy nie jest w tym samym kolorze... Rozpoczyna swe dzieło jaskrawa czerwień, zatem stopniowo dodaje złota, które rumieni do koloru pomarańczowego.

Jaką barwę przybiorą drzewa decyduje pogoda. Gdy jesień jest dżdżysta, dominuje żółty kolor. Im więcej słońca, tym więcej różowych odcieni przybierają liście. Często się zdarza, iż to samo drzewo w cieniu jest żółte, a po stronie słonecznej się płomieni czerwienią.

Szczególnym miejscem o tej porze są Białe Góry w stanie New Hampshire. Gdzie tylko oko sięga, wzdłuż i wszerz, rozpościera się jaskrawy kilim. Drzewa zmieniają swe szaty z dnia na dzień, w zależności od tego, gdzie rosną - w dolinach czy na skłonach gór. Codziennie słońce pozłaca zieleń, rumieni już żółte liście.

Nigdy nie można przewidzieć, kiedy przyroda sfinalizuje swe dzieło. Najczęściej zdarza się to w pierwszej połowie października. Motele, hoteliki, domy gościnne są rezerwowane dwa, a nawet trzy tygodnie wprzód, bowiem chętnych spędzić weekend wśród fascynującego krajobrazu nie brakuje.

Wielu turystów decyduje się na rajd samochodowy według mapy, zdobytej w centrum informacyjnym. W ciągu jednego dnia można zwiedzić najciekawsze miejsca w Białych Górach. Trasa wije się wśród krajobrazów o uderzającym pięknie, urozmaicona atrakcjami dla całej rodziny. Dużą popularnością cieszą się ?powietrzne? tramwaje, wycieczki kolejowe dawnymi pociągami, liczne parki zabaw, specjalnie zorganizowane zabawy i show. Małe przytulne kafeterie, kramiki z upominkami tworzą niepowtarzalną atmosferę.

Każdy przybysz będąc w Białych Górach pragnie wspiąć się na Górę Waszyngtona. Jest to najwyższy szczyt na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych. Dotrzeć tam można kilkoma sposobami, co jest szczególnie kuszące. Najłatwiej jest po prostu wziąć udział w specjalnie organizowanej wycieczce i wjechać na szczyt mini autobusem. Można również skorzystać z kolei. M. in. znajduje się tu najstarsza kolej na całym świecie pt. ?Cog Railway?, która jako pierwsza zaczęła przewozić pasażerów na szczyt góry. Dużej odwagi wymaga kierowanie własnym samochodem. Jest starannie sprawdzany. Kierowcy otrzymują specjalne instrukcje o niebezpieczeństwach czyhających na trasie górskiej.

Najbardziej wytrwali ludzie wspinają się samodzielnie, polegając na własnych siłach. Białe Góry w New Hampshire cieszą się dużym zainteresowaniem ludzi uprawiających hiking. Ten rodzaj sportu wymaga dobrego przygotowania fizycznego oraz chęci dotrzeć do celu, co nie jest takie łatwe. Ścieżka prowadząca w góry często jest tak stroma, iż dech zapiera po kilku metrach. Wspinanie się na najwyższy szczyt, Górę Waszyngtona, zajmuje co najmniej 5 godzin.

?Po dniu w górach czuję się jakbym była urodzona na nowo. Jest to kuracja umysłowa i fizyczna?, - stwierdziła matka dwojga dzieci. Z rodziną kilkakrotnie przyjeżdża do New Hampshire z Nowego Jorku. ?Na całym świecie nie zobaczy pani niczego podobnego. Takie barwy są tylko tu, w Nowej Anglii i w pewnej części Japonii. Powietrze jest orzeźwiające, kolorowe otoczenie cieszy wzrok... Tego nigdy nie jest dosyć?.

Na zdjęciu: strumyki i rzeczki górskie są nieodłączną częścią krajobrazu Białych Gór. Jest ich ponad 100. (W drugiej połowie września tylko poszczególne gatunki drzew mają żółte liście.)

NG 47 (483)