Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Kęstutis Kristinaitis

minister rolnictwa Nowy minister rolnictwa po swoim poprzedniku odziedziczył wielkie długi. Z pieniędzy, przydzielonych rolnictwu na rok 2001, na spłatę tegorocznego zadłużenia trzeba będzie przeznaczyć 155 mln litów.


Robertas Dargis

właściciel spółki budowlanej "Eika", obejmie stanowisko kanclerza rządu. Z "Eiką" R. Paksas ma dawne powiązania. Wicemer Wilna Algirdas Kudzys poprzednio kierował spółką "Eika". Nowy rząd zapowiada, że szczególnie będzie popierał budownictwo, zmniejszy stosowany wobec niego PVM do 5 proc. R. Dargis był już konsultantem państwowym w kwestiach mieszkaniowych i komunalnych.


Kazys Pëdnyčia

prokurator generalny Litwy, został pierwszym wysokiej rangi urzędnikiem, który za swe osobiste oszczędności nabył dom wartości pół miliona litów. Za nowy dom K. Pëdnyčia zapłacił 510 tys. litów. Pieniądze te zaoszczędził, o czym świadczą przedstawione szczegółowe deklaracje majątkowe jego i żony, która jest nauczycielką.


Česlovas Stankevičius

minister ochrony kraju w ustępującym rządzie, wydatnie zmodernizował program przygotowania Litwy do członkostwa w Sojuszu. Naczelny Komitet Polityczny NATO w Brukseli skonstatował, że program na 2001 rok jest ?przekonujący i realistyczny?. Tą prezentacją Litwa formalnie rozpoczęła drugi cykl przygotowań do członkostwa w NATO, zgodnie z planem działań w sprawie członkostwa.Sigitas Kaktys

eks-minister, nawet po utraceniu wszystkich stanowisk, nie potrafi wybrnąć z mnóstwa skandali. W programie LTV "Panorama" nadano reportaż o tym, że dom eks-ministra w Możejkach stoi na ziemi, która podlega zwrotowi. Po otrzymaniu pod budowę działki 25-arowej, S. Kaktys zwiększył ją do 60 arów, korzystając ze swego stanowiska służbowego. Przed rokiem S. Kaktys nie potrafił udowodnić tego, skąd wziął pieniądze na budowę.

("Veidas" z 9 11 2000 r.)

NG 47 (483)