Wiadomości gospodarcze

* Według danych Banku Litewskiego, w obiegu znalazło się ponad 1 mln banknotów 100-litowych nowej emisji - codziennie po około 60 tys. sztuk. Stanowi to przeszło 100 mln litów. Nowe pieniądze, wyprodukowane w szwajcarskiej drukarni banknotów "Orell Fussli Security Printing", do 1 czerwca 2001 roku zajmą miejsce banknotów 100-litowych emisji 1991 r.

* Cukrownie kraju kończą skup buraków cukrowych z tegorocznego plonu. Zakupiono już 727,5 tys. ton słodkich kłębów i wyprodukowano 73,3 tys. ton, czyli ponad 65,4 proc. limitowego cukru.

* W ciągu pierwszego półrocza br. turyści zagraniczni wydali na Litwie 758 mln litów i o 292 mln Lt przekroczyli analogiczne wydatki Litwinów. Litwę odwiedziło 3,14 mln gości. W tym samym okresie roku ubiegłego wydatki obcokrajowców wyniosły 989 mln Lt i były o 363 mln wyższe od sumy, jaką wydali Litwini.

* Dyktująca na rynku krajowym modę butelkową spółka "Kalnapilis" zaprezentowała jeszcze jedną nowość, mianowicie butelki z zakręcanymi kapslami. Do tych butelek będzie rozlewane piwo "Kalnapilis Export". W tym miesiącu rozleje się 500 tys. litrów piwa. Część jego zostanie wyeksportowana do USA.

* W październiku bezrobocie na Litwie zmniejszyło się o 0,2 pkt. i wynosiło 11,7 proc. Przed rokiem bezrobocie kształtowało się na poziomie 8,9 proc. Na dzień 1 listopada w kraju było 210,8 tys. bezrobotnych - o 2,2 tys. mniej niż przed miesiącem.

* Największy na świecie producent przenośnych komputerów "Toshiba" zapowiedział, że znacznie zwiększy objętość handlu na Litwie. Przedstawiciele "Toshiby" uważają, że na znaczny skok popularności przenośnych komputerów wpłynął szczególnie szybki rozwój telekomunikacji komórkowej. Od chwili ich powstania w Europie sprzedano już 6 mln takich komputerów.

* W połowie listopada bank "Snoras" rozpocznie świadczenie usługi ?WAP Bankas?. Posługując się dostosowanymi do technologii WAP telefonami komórkowymi klienci banku będą mogli prowadzić konta, otrzymywać informację o resztkach rachunków, dowiedzieć się o kursach walut.

("Veidas" z 9 11 2000 r.)

NG 48 (484)