Tydzień w skrócie

Budżet

Sejmowy Komitet Budżetu i Finansów ma zaproponować nowemu rządowi surową politykę fiskalną. Komitet planuje zmniejszenie prognozowanego wzrostu Produktu Krajowego Brutto na przyszły rok z 3,5 proc. do 3 proc. Prognozuje się, że inflacja w przyszłym roku będzie wynosiła 1,8 proc, bezrobocie 10,7 proc, deficyt budżetu 1,4 proc.

Zostaje

Rząd podjął decyzję, że sekretarzem rady ministrów pozostanie Algis Đemëta. Đemëta w rządzie Gediminasa Vagnoriusa pełnił funkcje ministra finansów, a następnie zajmował stanowisko sekretarza rządu w kolejnych gabinetach R. Paksasa i A. Kubiliusa.

Sąd

W Wileńskim 2. Sądzie Okręgowym rozpoczął się sąd nad kierownikami i pracownikami finansowej grupy ?Luokie?. Te osoby oskarżone są o przywłaszczenie cudzego mienia na szczególnie dużą skalę.

Hymn

Związek Litewskich Narodowców (Tautininkasów) zaproponował, aby lekcje w szkołach rozpoczynać odśpiewaniem hymnu Litwy. Ta akcja miałaby zdaniem narodowców przyczynić się do poprawy poczucia godności narodowej i wychowania patriotycznego.

NG 48 (484)