Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Kęstutis Šerpytis

dyrektor generalny "Lietuvos draudimas" W tym roku spółka ubezpieczeniowa miała dwukrotnie większy zysk niż w roku ubiegłym. Jeśli żywioł nie sprawi żadnych niespodzianek, to spółka spodziewa się,że zamknie rok z zyskiem 14-15 mln litów

Antanas Andriulionis

prezydent 'Snaigë" Spółka produkcji lodówek w Olicie, która w październiku sprzedała rekordową ilość wyrobów, miała też rekordowy w tym roku czysty zysk w wysokości 930 tys. litów i pokryła straty, poniesione od początku roku.

Aloyzas Kuzmarskis

prezydent Stowarzyszenia Spółek Przewozów Morskich Ministerstwo kolei Rosji, znosząc zniżki taryfowe na przewozy w kierunku Litwy, dobija ostatecznie litewskie spółki przewozów morskich - objętość ich pracy maleje katastrofalnie.


Algirdas Monkevičius

minister oświaty, pozostawił na swych stanowiskach doświadczonych wiceministrów AlbertasaŽalysa i Vaivę Vëbraitë, którzy poprzednio pracowali w tej instytucji. Podobnie postąpiło jeszcze kilku innych ministrów. Minister ochrony kraju Linas Linkevičius zaprosił do współpracy konserwatystę Povilasa Malakauskasa. Minister spraw wewnętrznych Vytautas Markevičius pozostawił na stanowisku wiceministra Juozasa Galginaitisa.


Kęstutis Glaveckas

przewodniczący sejmowego Komitetu Budżetu i Finansów, sprzeciwił się przedstawionemu nowemu projektowi budżetu i opowiedział się za tym, aby zostały zmniejszone wydatki na ochronę zdrowia, rolnictwo i sprawy zagraniczne. Jak powiedział K. Glaveckas, finansowanie systemu ochrony zdrowia w 1996 r. zostało zwiększone nawet o 40 proc., jednakże jakość usług prawie się nie polepszyła

("Veidas" z 16 - 22 11 2000 r.)

NG 48 (484)