Tydzień w skrócie

Rekomendacja

Zgromadzenie parlamentarne NATO rekomendowało nie później niż w 2002 roku zaprosić do aliansu kraje bloku wschodniego. Wśród najbardziej realnych kandydatów na nowych członków NATO jest wymieniana również Litwa.

Budżet

Sejm RL w czwartek zwrócił rządowi projekt budżetu na rok 2001.

Plan

Rada ministrów zatwierdziła swój plan działań na pierwsze 100 dni. Plan przewiduje zmniejszenie podatków, reformę systemu emerytalnego, walkę z narkomanią i legalizację hazardu.

Emerytury

Rząd planuje już w najbliższym czasie znowelizować ustawę o emeryturach. Nowelizacja przewiduje wypłacać emerytom pracującym tylko bazową emeryturę. Opozycja twierdzi, że takie posunięcie rządu zmusi około 45 proc. pracujących emerytów zwolnić się z pracy.

Taryfa

"Lietuvos Telekomas" od 1 stycznia 2001 roku podnosi taryfy za rozmowy telefoniczne. Za lokalne rozmowy telefoniczne po nowym roku będziemy płacili 0,12 Lt zamiast dotychczasowych 0,09 Lt.

Hazard

Ministerstwo Finansów wniosło do rządu projekt legalizacji gier hazardowych. Projekt przewiduje legalizację: ruletki, bingo, gry w karty, kości i totalizatora.

Centryści

Nadzwyczajny zjazd Związku Centrum na nowego prezesa partii wybrał ekonomistę profesora K. Glaveckasa. Poprzedni prezes R. Ozolas, znany ze swej zaciekle antypolskiej pozycji, zrezygnował z prezesowania po sromotnym przegraniu przez partię w ostatnich wyborach parlamentarnych.

NG 49 (485)