Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Jonas SOKAS,

dyrektor generalny "Lietuvos Statoil" W ciągu najbliższych trzech tygodni spółka zwiększy sieć 31 posiadanych na Litwie stacji paliwowych jeszcze o trzy takie obiekty i zostanie liderem w krajach bałtyckich pod względem liczby stacji paliwowych. W okresie trzech kwartałów br. obrót spółki wyniósł 265,8 mln litów - o 17,78 proc. więcej niż w roku ubiegłym.


Saulius KUTAS,

naczelnik VATESI We wnioskach Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulacji Jądrowej o bezpieczeństwie jądrowym mówi się, że bezpieczeństwo bloków Ignalińskiej EA nie osiągnęło jeszcze poziomu Europy Zachodniej.


Giedrius ČEKUOLIS,

dyplomata Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dekretem prezydenta został mianowany głównym koordynatorem integracji Litwy z NATO. Jeszcze na początku roku przywódca kraju Valdas Adamkus żądał mianowania funkcjonariusza, nazywanego często "mister NATO", który koordynowałby integrację Litwy z tą organizacją. Jednakże sprzeciwiał się temu były minister Algirdas Saudargas.
Rolandas PAVILIONIS,

przewodniczący sejmowego Komitetu Oświaty, Nauki i Kultury zaczął żądać stanowczo, aby Sejm zaaprobował jego wnioski w sprawie przeznaczenia na oświatę 6,5 proc., a na studia - 1,5 proc. PKB. R. Pavilionis zapowiada, że nie zamierza ustąpić, przypominając, iż rządzi koalicja, a to oznacza, że każdy głos będzie bardzo ważny przy omawianiu ustawy budżetowej.

Jonas LIONGINAS,

minister finansów, podpisał postanowienie w sprawie uznania spółki "Garsř pasaulis" za zwycięzcę konkursu na druk banderoli alkoholowych i tytoniowych. Właściciel tego przedsiębiorstwa miał wspólne interesy z przywódcami przestępczego gangu "Vilniaus brigada". J. Lionginas nie miał zastrzeżeń co do reputacji "Garsř pasaulis", natomiast opinia o "Williamsie" wydała się mu podejrzana.

("Veidas" z 23 11 2000 r.)

NG 49 (485)