Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Vida Stasiűnaitë,

mer Szawel, postanowiła sprywatyzować należące do samorządu 5-pokojowe mieszkanie, które rocznie kosztowało podatnikom ponad 15 tys. litów. Twierdzi ona, że takie kosztowne mienie jest tylko ciężarem dla samorządu, w mieszkaniu bowiem urzędnicy urządzali bankiety, przyjmowano gości. Poza tym, mer Szawel chce sprywatyzować należący do samorządu ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Šonelis.


Dalia Grybauskaitë,

dyplomata i była urzędniczka Ministerstwa Finansów, została mianowana wiceministrem spraw zagranicznych. Będzie ona odpowiedzialna za stosunki ekonomiczne, którymi dotychczas zajmował się Algimantas Rimkűnas, mianowany ambasadorem w oddziale ONZ w Genewie. 44-letnia D. Grybauskaitë pracę w MSZ rozpoczęła w 1993 roku, od 1999 r. była wiceministrem finansów.

Vytenis Andriukaitis,

przewodniczący Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej swymi jednoosobowymi posunięciami spowodował powstanie opozycji wewnątrz partii. Przewodniczący oddziałów w Kłajpedzie, w rejonach kiejdańskim, wiłkomierskim i radwiliskim podpisali oświadczenie, w którym sprzeciwiają się połączeniu socjaldemokratów z LDPP. V. Andriukaitis jest jednym z inicjatorów połączenia się LPSD z LDPP.
Nijolë Dumbliauskienë,

dyrektor generalny "Utenos trikotažas" Inwestycje spółki zwróciły się z nawiązką - w ciągu 11 miesięcy br. handel wzrósł o13 proc., eksport -16 proc., sprzedano produkcji na sumę 111,2 mln litów, o 12,5 mln litów więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Eksport do Europy Zach. wyniósł 96,5 mln litow.


Rimantas Busila,

prezydent Giełdy Papierów Wartościowych Nie doczekano się skupu akcji przez "Vilniaus bankas" - prawie wszystkie wolne środki powędrowały za granicę. Z nie zapłaconych przez SEB 350 mln litów tylko niewielka część wróciła na litewski rynek kapitałowy.

("Veidas", nr 49 z 2000 r.)


NG 51 (487)