Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Algirdas Gluodas

zarządca "Rűty" W ciągu 11 miesięcy br. "Rűta" sprzedała produkcję wartości 15,3 mln litów. W grudniu przedsiębiorstwo ma zamówienia na 30 tys. ton cukierków dla rynku obwodu królewieckiego. Jeśli zdąży się wykonać zamówienie rosyjskie, to do końca roku planowany jest obrót w wysokości 18 mln litów.Antanas Klimavičius,

kierownik służby badań specjalnych Departamentu Śledczego, został przez Sejm zatwierdzony jako nowy prokurator generalny Litwy. Posłowie nie mieli zastrzeżeń co do przeszłości A. Klimavičiusa - zwolnienie z prokuratury za spowodowanie skandalu, gdy był nietrzeźwy, bezprawnie skonfiskowanyładunek benzyny w roku 1995. Nowy prokurator jest bliskim kolegą Artűrasa Paulauskasa.
Rolandas Paksas,

premier Litwy, już po pierwszych tygodniach pracy spotkał się z poważnymi zarzutami ze strony prezydenta. Przywódca kraju V. Adamkus zażądał przedstawienia społeczeństwu planów konkretnych reform, wyjaśnienia ich pożytku. R. Paksas, którego rząd podjął się rozstrzygania problemów "Sodry", dotychczas nie wyłuszczył swego poglądu i ukrywa się za plecami minister Viliji Blinkevičiűtë.

Artűras Paulauskas,

przewodniczący Sejmu, kontynuuje tradycję LDPP, gdy spółkom za poparcie w czasie wyborów rewanżuje się ważnymi stanowiskami państwowymi. Do nowego zarządu "Lietuvos geležinkeliai" został mianowany były doradca A. Paulauskasa Rolandas Zujevas. Poprzednio kierował on spółką "Klaipëdos smeltë" i jest znany jako człowiek zachodniej korporacji przemysłowo-finansowej.

("Veidas", nr 50 z 2000 r.)

NG 52 (488)