Beata Garnyte

Błogosławieństwo Trzech Króli

"A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę." (Ewangelia wg św. Mateusza, 2.9-2.11)

W dniu 6 stycznia niezwykle uroczyście obchodziliśmy święto Trzech Króli, dzień, w którym cały świat katolicki z papieżem Janem Pawłem II na czele żegnał się z Milenijnym Rokiem Jubileuszowym.

W Wilnie związane z tym dniem uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 i trwały cały dzień. A zorganizował je Komitet Jubileuszowego Roku 2000 przy Konferencji Biskupów Litwy z udziałem samorządu miasta Wilna, Teatru na Starówce i kukielnika R. Drieţisa.

Udział w uroczystościach wzięli nie tylko biskupi i księża katoliccy, lecz również przedstawiciele innych religii, w tym m. in. luteranie i prawosławni, po raz kolejny udowadniając, że Wilno, Litwa są prawdziwym tyglem religijnym, kulturowym, narodowym.

Licznie zgromadzonych tego dnia na Placu Katedralnym wiernych powitał Prezydent Republiki Litewskiej Valdas Adamkus, po czym rozpoczęła się celebrowana przez biskupów uroczysta Msza św.

Na tym jednak program uroczystości się nie wyczerpał. Po Mszy św. zgromadzeni na Placu Katedralnym mogli obejrzeć bożonarodzeniowe przedstawienie, a później powitać Trzech Króli przybyłych ze Wschodu - Kaspra, Melchiora i Baltazara.

Podobnie, jak ich biblijni poprzednicy, Trzej Królowie wyszli z trzech różnych miejsc, z trzech wileńskich świątyń - z kościoła św. Kazimierza, św. Ducha i Wszystkich Świętych. Spotkali się w miejscu jakże dla wszystkich mieszkańców Wilna symbolicznym - przy Ostrej Bramie, po czym prowadzeni przez Anioła z Gwiazdą, w towarzystwie muzyków, dzieci i młodzieży ruszyli ulicami Wielką i Zamkową w kierunku Placu Katedralnego. Po dotarciu do placu Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus, po czym razem z wszystkimi wiernymi stali się świadkami niecodziennego zjawiska - fajerwerku tysiąclecia.

Uroczysty wieczór zakończył się w kościele św. Jana koncertem współczesnej muzyki sakralnej, który zorganizowały orkiestra św. Krzysztofa i chór "Jauna muzika".

Fot. Waldemar Dowejko

NG 1 (490)