Cicha noc, święta noc

14 stycznia br. w Rudominie odbył się VII przegląd zespołów kolędniczych. Jego organizatorami tradycyjnie już byli samorząd rejonu wileńskiego oraz Białostocki Oddział "Wspólnoty Polskiej" na przeglądzie reprezentowany przez etnografa prof. Zygmunta Ciesielskiego.

Należy zaznaczyć, że impreza ta od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wykonawców polskiej piosenki ludowej. Tylko w minioną niedzielę na scenie Rudomińskiej Szkoły Średniej wystąpiło 11 zespołów z rejonu wileńskiego, solecznickiego i Wilna.

Jak podkreślał prof. Z. Ciesielski poziom zespołów, biorących udział w tym przeglądzie z roku na rok wzrasta. Na VII przeglądzie zachwycały piękne stroje "Rudomianki", Jan Drutel w roli Żyda i Jarosław Królikowski w roli Króla. Zespół z Szumska zaprezentował widzom widowisko pantomimiczne, przedstawienie zespołu z Rukojń zaś bliższe było kolędowaniu wioskowemu, zachowało wiele elementów tradycyjnych.

Wszystkie zespoły spisały się doskonale, dlatego też jurorzy, mający wytypować zespół, który będzie reprezentował Litwę na ogólnopolskim przeglądzie zespołów kolędniczych w Węgorzewie, mieli trudny orzech do zgryzienia. Po długiej naradzie postanowiono, że tym razem do Polski uda się zespół ze Szkoły Średniej im. Kraszewskiego.

Na zdjęciach: migawki z przeglądu

Fot. Bronisława Kondratowicz

NG 2 (491)