Tydzień w skrócie

Rocznica

13 stycznia br. na Litwie uroczyście obchodzono 10. rocznicę krwawych wydarzeń w Wilnie - Dzień Obrońców Wolności.

Złamał

Media poinformowały, że minister spraw wewnętrznych dymisjonując generalnego komisarza policji V. Račkauskasa złamał prawo i przewyższył swe pełnomocnictwa. Przewiduje się, że byłego szefa litewskiej policji sąd przywróci na stanowisko.

Nominacja

Minister spraw wewnętrznych wyraził chęć mianowania generalnym komisarzem policji V. Leipasa, który dotychczas pracował w banku. Z kolei premier rządu R. Paksas, były mer Wilna, widziałby na tym stanowisku dotychczasowego szefa stołecznej policji E. Kalaičiusa. W mediach opublikowano cały szereg artykułów kompromitujących Kalaičiusa.

Dymisja

Do dymisji podał się dyrektor generalny Państwowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych "SoDra" A. Pikiotas niedawno mianowany na to stanowisko. Powodem dymisji stało się niezadowolenie premiera R. Paksasa z jego pracy.

Sprzedaż

Rząd i Fundusz Majątku Państwowego rozpoczęły negocjacje z estońskim bankiem "Hansabank" w sprawie sprzedaży mu "Lietuvos taupomasis bankas" (Litewski Bank Oszczędnościowy).

Ocenią

Rząd RL podjął decyzję o przeprowadzeniu oceny prawnej umowy z "Wiliams International". Oceny dokonają angielscy eksperci.

NG 2 (491)