Sylwetki litewskich działaczy
społeczno - politycznych

Juozas Maksztelë

kierownik "Anykščiř vynas" Przewiduje się, że straty spółki za rok 2000 wyniosą 1 - 1,5 mln litów. W najbliższym czasie zamierza ona zwolnić około 100-120 pracowników.

Povilas Milaszauskas

dyrektor generalny Funduszu Majątku Państwowego Nowy szef funduszu będzie musiał zrobić to, czego nie odważył się uczynić jego poprzednik Stasys Vaitkevičius, mianowicie zmusić grupę "Tolaram" z Singapuru do zainwestowania obiecywanych pieniędzy w "Alytaus tekstilë" albo rozwiązać umowę o prywatyzacji.

Henrikas Žukauskas

minister środowiska ''rozśmieszył" przed świętami prezydenta Valdasa Adamkusa. Na osobistą prośbę przywódcy kraju w Ministerstwie Środowiska pozostawiono na stanowisku wiceministra Arűnasa Kundrotasa. Ale A. Kundrotas musiał złożyć rezygnację z tego urzędu, bowiem H. Žukauskas demonstrował względem niego brak zaufania. Od razu po rozpoczęciu pracy minister H. Žukauskas dopuścił się wobec prezydenta kłamstwa z związku z przedsiębiorstwami naftowymi.Rolandas Pavilionis

poseł na Sejm, były rektor Uniwersytetu Wileńskiego zabiega o pieniądze dla swej wyższej uczelni. Jak napisała "Respublika", R. Pavilionis wywalczył uniwersytetowi zezwolenie i pieniądze na drzwi wartości pół miliona. Tygodnik "Veidas" już wcześniej pisał, że "walcząc" o lepsze finansowanie oświaty, były rektor remontował dach swego domu, kupił nowe samochody za pieniądze uniwersyteckie.

("Veidas", nr 1 z 2001 r.)

NG 2 (491)