Irena Tarasewicz

"Jasełka" i "Gwiazdka" w Wołczunach

Uroczysty, świąteczny nastrój, jaki ogarnął wszystkich u progu Trzeciego Tysiąclecia, pochłonęła codzienność, ale w pamięci pozostały piękne obrazy uroczystości "Przedstawienia jasełkowego" i "Zabawy przedsylwestrowej". Odbyły się one w filii Czarnoborskiej Szkoły Średniej nr 2 w Wołczunach.

21 grudnia o 10.00 uczniowie klas 3b i 4b wspólnie wystawili przedstawienie ?Jasełka?, które wypadło jak nigdy pomysłowo i świetnie. Wszystkich zgromadzonych powitał św. Jan Chrzciciel (uczeń kl. 3b Mirosław Palkiewicz). Zapowiedział przyjście Zbawiciela.

Kolejną sceną stało się "Zwiastowanie NMP" przez arch. Gabriela (tę rolę świetnie zagrała ucz. kl. 4b - Alicja Ruris), który "sfrunął" ku Maryi (ucz. kl. 4b - Iwona Popławska), zwiastując dla Niej Dobrą Nowinę.

Pozostałe sceny miały charakter tradycyjny: poszukiwanie noclegu przez św. Rodzinę w Betlejem, Stajenka, wizyta pastuszków i Trzech Króli. Z kolei aniołowie całe przedstawienie upiększyli prześlicznym śpiewem kolęd.

Prawdziwości historii Narodzenia dodały również dekoracje widowiska, na które się składały naturalna zieleń, a szczególnie palma, liczne ozdoby z papieru: studnia, zwierzątka, na wpół drewniana stajenka oraz zastosowanie efektu świetlnego w scenie "Zwiastowanie NMP".

Po przedstawieniu i wspólnej modlitwie z diakonem parafii rudnicko - porudomińskiej wszyscy przełamali się opłatkiem składając nawzajem najserdeczniejsze życzenia.

Kolejna impreza, która odbyła się 27 grudnia o godz. 11.00, miała miejsce w "podwodnym królestwie" władcy wód Neptuna (p. Irena Sinkiewicz, naucz. 1 kl.) i jego pomocnicy, Syrenki (p. Danuta Stefanowicz).

Przedstawienia, piosenki o zielonej piękności, różne gry, konkursy, tańce urozmaicały imprezę, bawiły wychowanków i gości.

Do "królestwa" zaglądnęła również pani Zima (naucz. Stanisława Wołodkowicz) wraz ze swymi wychowankami - Śnieżkami (uczniowie kl. 3).

Szczególnie świetnie się spisali w czasie imprezy najmłodsi - pierwszoklasiści. Pięknie zaprezentowali przedstawienie pt. "Zgubiony kapelusz muchomorka", a ozdobą sceny były różnobarwne stroje maluchów.

Nie zabrakło też i Baby Jagi, co to chciała skrzywdzić Jasia i Małgosię (przedstawienie uczniów klasy 2b).

Do "królestwa" przybiegły również Murzynki z upalnej Afryki (ucz. kl. 4b) ze swym tańcem i wesołą piosenką "O Murzynkach".

Pięknie wypadły też dwa tańce: pierwszy pt. "Taniec kaczątek" w wykonaniu uczniów kl. 1 i 2 oraz "Polonez" w wykonaniu kl.3 i 4. W "królestwie" stawało się coraz goręcej, a "fale" wciąż wyżej się wznosiły, ale brakowało jeszcze najbardziej oczekiwanej przez maluchów osoby "Św. Mikołaja. Kiedy zawitał, do niego uszeregowała się długa kolejka, by otrzymać prezenty. Nie zapomniał również o najmłodszych gościach, którzy w przyszłości być może zostaną wychowankami polskiej szkółki.

Impreza dobiegła końca. Św. Mikołaj razem z Zimą udali się do "innych dzieci", a pozostałe, po zrobieniu wspólnego zdjęcia, do swych klas.

Na zdjęciach: migawki z zabawy gwiazdkowej . Wystąpienie 1 b klasy. Inscenizacja pt. "Zgubiony kapelusz muchomorka".

NG 2 (491)