Tydzień w skrócie

Fałszował

Do publicznej wiadomości podano fakt, że przedstawiciel rządu w spółce "Mażeikiu nafta" Arturas Laucevičius był wcześniej sądzony za podrabianie hotelowych rachunków. Na prośbę premiera R. Paksasa Laucevičius podał się do dymisji.

Nominacja

Były ambasador USA na Litwie K. Smitch wycofał się ze służby dyplomatycznej i został mianowany doradcą prezesa koncernu "Williams", który jest właścicielem "Mażeikiu nafta". K. Smitch zabiegał o sprzedaż litewskiego koncernu "Williamsowi", od momentu objęcia w 1997 roku stanowiska ambasadora Stanów Zjednoczonych w Wilnie.

Gaz

Rząd oddelegował pełnomocnictwa radzie nadzorczej spółki "Lietuvos dujos" (Litewski Gaz) dla zmiany zarządu tego państwowego przedsiębiorstwa. Jednym z pierwszych zadań nowego zarządu będzie mianowanie nowego dyrektora generalnego tej spółki. W najbliższym czasie powinna rozpocząć się prywatyzacja "Lietuvos dujos", który jest monopolistą na litewskim rynku dystrybucji gazu ziemnego.

Do sądu

Były komisarz generalny litewskiej policji V. Račkauskas zaskarżył w sądzie decyzję ministra spraw wewnętrznych o jego dymisji i domaga się powrotu na poprzednie miejsce pracy.

Do Strasbuga

Pracownicy zbankrutowanej poniewieskiej spółki "Aurida" wnieśli do Europejskiego sądu praw człowieka skargę z powodu nie wypłacenia im poborów w ciągu ostatnich kilku lat.

NG 3 (492)