Wiadomości gospodarcze

* W grudniu, w porównaniu z listopadem, majątek zagraniczny Banku Litewskiego wzrósł o 4,2 proc. i wyniósł 5,376 mld litów. W końcu grudnia cały majątek BL kształtował się na poziomie 5,659 mld litów, o 221,4 mln litów więcej niż przed miesiącem.

* W czasie powtórnie ogłoszonego przetargu prywatyzacyjnego wileńską spółkę elektroniczną "Vilma" zechcieli zakupić dwaj nabywcy litewscy - obaj będący osobami prawnymi. Zwycięzca ma być ogłoszony jeszcze w tym tygodniu. W roku ubiegłym ?Vilma? zwiększyła obrót o 10 proc., jednakże nie osiągnęła z powodu spadku kursu euro planowanego zysku w wysokości 1 mln litów.

* Firma audytowa "PricewaterhouseCoopers" ogłosiła wyniki badań przygotowania ekonomicznego krajów kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, Litwa zajmuje zaledwie trzecie miejsce od końca.

* Spółka paliwowa "Hydro Texaco" we wszystkich czternastu należących do niej na Litwie stacjach paliwowych "Uno-X" rozpoczęła sprzedaż benzyny nowej generacji "Clean System 3" z dodatkami.

* Na Litwie staje się coraz popularniejsze rozliczanie się kartami płatniczymi - w ciągu 2000 r. liczba kart wzrosła o 63,4 proc., a ich obrót - o 42,2 proc. Obrót wszystkich kart, jakie sprzedały banki, wyniósł 2,66 mld litów. Obecnie działają 473 bankomaty i blisko 7,3 tys. miejsc rozliczania się kartami.

* Czysty zysk przedsiębiorstwa "Finasta" w ciągu roku zwiększył się 1,8 raza, a dochody - prawie 2,3 razy. Ogółem w 2000 r. przedsiębiorstwo miało 0,767 mln nie audytowanego czystego zysku, a suma wyświadczonych usług wyniosła 12,7 mln litów.

* W roku ubiegłym, w porównaniu z rokiem 1999, sprzedaż wyrobów "Plasty" zmniejszyła się o blisko 14 proc. Spółka z powodu podrożenia surowca plastycznego do przeróbki i spadku kursu euro miała straty w wysokości ponad 1 mln litów.

* Zarząd spółki "Vilniaus Vingis" zamierza w tym roku zwiększyć inwestycje do 13,5 mln litów. W roku ubiegłym inwestycje spółki wyniosły 10 mln litów.

* Po raz pierwszy od roku 1992 producent kabli emaliowanych i instalacyjnych S.A. "Lietkabelis" w Poniewieżu w roku ubiegłym miała zysk w wysokości 0,7 mln litów, obrót natomiast wzrósł o 50 proc. Po zmianie właścicieli stratedzy spółki spodziewają się, że w tym roku sprzedaż wzrośnie jeszcze bardziej, głównie dzięki zwiększeniu eksportu.

* Wiceprezydent "Vilniaus prekyba" Žilvinas Marcinkevičius postanowił nabyć nową emisję akcji "Klaipedos baldai". Uprawniło go do tego zebranie akcjonariuszy, które odbyło się 14 stycznia. Jednakże spółka "Status ir partneriai", posiadająca ponad 10 proc. akcji tej spółki, nie zgadza się z taką decyzją akcjonariuszy i zamierza zwrócić się do sądu.

("Veidas", nr 3 z 2001 r.)

NG 4 (493)